Anasayfa

Ev Mi Özel Yurt Mu?

İlk defa Ailenizden ayrı yaşama şansınız olmuş kafanıza göre takılmak istiyosunuz bu da ancak eviniz olursa olur. Haklısınız hepimiz bu dönemleri yaşadık ama gelin biz yinede ev ile Özel Yurtlar arasında bir karşılaştırma yapalım.

1-YURT, Deprem yönetmeliğine uygun ve Öğrenci yaşam alanlarına uygu projelendirilmiş temiz aydınlık havadar Odaları,ortopedik yatakları olan ısı yalırımlı bir bina,
Ev Arayışı; Afedersiniz misakı milli mahallesini biliyomusunuz kiralık ucuz ev varmışta . Ev sahipleri Öğrenciye kiralık ev vermez. Sonunda bulduk Zemin kat ama birazda rutubetmi var, tencereleri evden götürelim, İkinci el bi kanepede uydurdukmu, masa, sandalye vs. nakliye ücreti.

2-YURT, Kapınızda bir güvenlik görevlisi içeride yurt görevlileri huzur içinde uyuyabilirsiniz.
EV, Işığı açık bırakıp yatabilirsiniz.

3-YURT, Hastayım galiba, siz sadece başucunuzdaki telefona uzanın yurt görevlileri yanınızda olmadı acil bir durumda doğru hastaneye.
EV'Evet hasta değilseniz şu köşeden bir taksi tutabilir veya otobüs bekler parasını öder hastaneye gidebilirsiniz.

4-YURT'Kahvaltınız yemekhanede hazır, bulaşık, masa temizliğimi! Okul servisiniz sizi bekliyor, siz derslerinize zaman ayırın yeter.
EV' Yemek hazırlama sırası Tolgahan'daydı, daha kalkmamış bile, Mutfak rezalet şu Ergün'de ne kadar larç haftalık bulaşıklar üst üstte, ekmekte yok, ooff yine geç kaldım, otobüse yetişmem lazım.

5-YURT'Acaba Bolu'lu Ömer usta akşam yemeği olarak neler hazırladı etliyse hayatta ağzıma sokmam, çeşit bol hem etli hem sebzeli yemek var. Yemekten sonra dinlenme salonuna ineyim digitürkte maç var bu akşam olmadı odamda izlerim.
EV'Kanka İşim vardı yemeği yetiştiremedim, şimdi size İtalyan soslu bi makarna hazırlarım.

6-YURT'Odamdamı yoksa etüt salonundamı ders çalışayım, internette araştırmamıda yaparım.
EV' Gamze nolur kıs biraz müziği, amaaan Cansuuu ben rahat olmak için eve çıktım, akşamada Sinem'ler gelicek oyun falan takılırız işte, hem ne bu inek misin ders ders birazda hayatını yaşa kızım.

7-YURT' Ooo dışarısı çok soğuk ve yağmurlu, Kendimi iyi hissetmiyorum önce spor salonuna geçeyim sonrada sauna ve sıcak bir duştan sonra kahvaltı, servisim kapıda. Yat gezisi, bölgenin doğal ve tarihi yerlerine geziler, sosyal ve kültürel aktiviteler, piknik mangal partileri.
EV' Ev sahibi son uyarıyı yaptı. Pelin ev kirasında payına düşeni hala vermedi, kirayı tamamlayalım yoksa dışarıda kalıcaz, ohh gitti harçlığım, yönetim, doğalgaz, elektirik, su, ulaşım giderleri.Tiyatro ve sinemada halk günü çarşamba günüymüş, Davraz kayak merkezine nasıl gidilir bir de ulaşım ücreti.

8-YURT'Öğrenciye ders konusunda yardım gerektiğinde, yurt yöneticileri eğitimcilerden sağlar, hatta bazı yurtlarda indirimli veya ücretsiz kurslar yapılmakta.
EV' Üst sınıflarda ingilizcesi iyi olan, ücret vermeden kimi bulabilirim.

9-YURT'Odanız, Çarşaflarınız, Banyonuz Wc niz ve ortak yaşam alanlarınız düzenli olarak temizlenir, çamaşırlarınız yıkanır Ütülenir.
EV' Çarşafları yıkamaya götüreyim ama kirliler biriksin biraz, tişört bi gün daha idare eder. Olmadı yurtta kalan arkadaşıma veririm, kendi çamaşırlarım diyerek yurtta bedevaya yıkatır.

Özel yurt kaydında istenen evrakları öğrenmek için tıkla..

Türkiye ve Kıbrıs Genelinde hangi şehir? Hangi ilçede yurt arıyorsunuz, Sizin için seçtiğimiz Özel Yurtlara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
Kız Öğrenci Yurtları - Erkek Öğrenci Yurtları

19 Eylül 2021

Paylaş