Anasayfa

Üniversite Öğrencileri İçin KKTC ye dair Her Şey,,!

Üniversiteyi kazandınız, hiç bilmediğiniz bir ülke olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde, evinizden çok uzakta, artık yeni eviniz olacak Öğrenci Apartlarında veya Özel Yurtlarda konaklayarak, yeni bir yaşama başlayacağınız için korkmayın!

ozelyurtpansiyon.com sitesi olarak sizlere, Kıbrıs Özel Yurt fiyatları, Kampüslere ve şehirlerarası ve şehir merkezinde ki ulaşım alternatifleri vb. konularda, K:K:T.C. ile ilgili ön bilgi vermeye çalışacağız.

Kıbrıs Üniversitelerinde okuyup, kktc Özel Yurtlarında konaklayarak, yeni keşfedeceğiniz bir ülkede yaşamanın zorluğu ve Özgürlüğün tadı veya kültürel zenginliği, toplu yaşama merhaba dediğiniz, öğrenci yurtlarında edineceğiniz oda arkadaşlıkları, genç yaşınızda kuracağınız çok sağlam dostlukların vizyonunuza ve yaşamınıza önemli katkılar sağlamasını diliyoruz.

Kıbrıs’ daki Üniversitelere yakın Özel Yurt Fiyatları, alternatifleri bir hayli fazladır, hele birde öğrenci apart fiyatları uygun olursa, çok rahat ve keyifli bir üniversite yaşamı geçireceğinize emin olabilirsiniz.

Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?
K.K.T.C. ye gelmek için en uygun olan yol havayoludur ama biletinizi ne kadar erken alırsanız o kadar ekonomik ulaşım sağlamış olursunuz.Türkiye'den Kuzey Kıbrıs'a Havaalanı bulunan hemen her şehirden uçak bulunabiliyor.

Kıbrıs'a Türk Vatandaşları sadece Pasaport ilemi giriş yapabilir.?
Bir Ada ülkesi olan kıbrıs; K.K.T.C. Türk tarafı, Güney Kıbrıs Rum tarafı olarak iki farklı ülkeden oluşmaktadır. Türk tarafına Turistik veya ticari amaçla ziyaret edecek olan T.C vatandaşları kimlkleri ile seyahat edebilir. Güney kıbrıs Rum tarafına ise AB ülkelerine giriş için gerekli olan schengen vizesi ile girilebilmektedir.

Kıbrıs'a T.C vatandaşı olan Üniversite Öğrencileri kimlikleri ile girebilirmi..?
KKTC deki Özel ve yarı özel Üniversitelerde eğitim görecek Türk vatandaşı olan öğrencilerde kimlik ile kısa süreli giriş yapabilir, fakat eğitimleri boyunca uzun süre kktc de kalmaları gerektiğinden oturum izni almaları gerekir, bu sebeple pasaportları ile giriş çıkış yapmak zorundadırlar.

KKTC de Oturum izni gerekirmi, Oturum İzni nasıl alınır..?
KKTC de Türk vatandaşları kısa süreli ziyaretlerinde oturum iznine ihtiyaç duymasada ülkeye girişte kalacağınız süreye sınır koyulur, KKTC de Uzun süre bulunacakların resmi makamlardan oturum izni almaları zorunludur. Üniversitte eğitimi alacak olan öğrencilerin oturum izni ile ilgili tüm resmi işlemleri üniversiteleri yapar..

İstanbul'dan Kıbrıs'a Nasıl gidilir..?
(KKTC ye gelen bütün uçaklar Lefkoşa’da bulunan Ercan Havalimanına iner.)
İstanbul Havalimanına,
Havaist ile kolay ve konforlu ulaşım imkanı var. Kendi aracınızla Yavuz Sultan Selim Köprüsünü kullanarak gelebilirsiniz. Bursa, Sakarya ve Kocaeli gibi çoğu şehirden Belediye Otobüsleri ile ulaşım alternatifide bulunmakta. M11 Havalimanı - Gayrettepe metro hattını kullanarak gideceğiniz bölgelere aktarmalar ile konforlu ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sabiha Gökçen Havalimanı, Metrobüs ile Uzunçayır istasyonunda inerek Otobüsler ile.
Havabus Taksim ve Kadıköy gider. Kadıköy Rıhtımdan İETT obüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. M4 Kadıköy Sabihagökçen havaalanı arasında faaliyet gösteren metro hattı ilede çok daha rahat ulaşım sağlanabilir.

Kıbrıs’a Gemi ile nasıl gidilir..?
MersinTaşucu Limanından
Deniz Otobüsleri İle kısa sürede, Büyük gemilerle en az 9 saatte Girne Limanına gelebilirsiniz. Mersin Limanından da Gazimağusaya ve Girne limanına ulaşım var.

Kıbrıs’ta Alış veriş..!
Geçmiş yıllarda Kıbrıs gümrüklerindeki freeshoplarda her şey çok daha ucuza alınabiliyordu fakat gümrükler artık ekonomik değil, marketlerde ( Özellikle Erülkü ) çok daha uygun alışveriş imkanı var.

Dış hatlar teminaline girerken, bütün metal eşyalarınızı montunuzun cebine kemerinizde dahil koyarsanız,

1.Güvenlikte sepete montunuzu koyar valizinizide banta bırakır (Kontrolde, Valizinizi açmak zorunda kalmamanız için, Bilgisayarınızı dışarıda tutun. Laptop, Fotoğraf makinesı kırılacak ve değerli eşyalarınızı uçağa yanınıza alın.) rahatça geçersiniz.

Küçük boy Valiziniz varsa yanınıza alarak, hem valizinize zarar gelmesini önleyebilirsiniz, hemde indiğinizde dakikalarca valiz bekleme telaşına düşmeden, dolayısıyla sırada beklemeden K.K.T.C. ye giriş yaparsınız.

Pegasus havayolların da ulaşım ucuz fakat yiyecek ve içecek servisi paralıdır atıştırmayı seviyorsanız, Yiyecek ve içeceğiniizi alarak uçağa binin yoksa bir çubuk krakere 2 euro ödemek zorunda kalırsınız.

Ercan Havalimanından Lefkoşa, Girne, Lefke, Güzelyurt ve Gazimağusa’ya Nasıl Gidilir?
Havaalanı binasının tek çıkışı var o kapıdan dışarıya çıktığınız anda sol tarafınızda
KIB-HAS havaalanı servisi firmasının terminalini görebilirsiniz.

Girne Limanından Lefkoşa, Lefke, Güzelyurt ve Gazimağusa’ya nasıl gidilir?
Girne limanında indiğinizde limanda bulunan toplu taşıma araçları ile ekonomik olarak diğer şehirlere ulaşım sağlayabilirsiniz. Kıbrısta TL ile rahat alışveriş yapılabiliyor.
Akgünler Denizcilik buradan ulaşabilirsiniz.

Deniz yoluyla K.K.T.C. ye gelişte dönüş tarihiniz pek garanti değildir dönüşte yaprak kıpırdasa, hava muhalefetinden dolayı gemi seferi ertelenir.

Girne Özel Yurtlarının listesine ulaşmak için tıklayın..
Lefkoşa Öğrenci Yurtlarının listesine ulaşmak için tıklayın..

Lefke Kız ve Erkek Öğrenci Yurtlarının listesine ulaşmak için tıklayın..
Güzelyurt' ta ki Öğrenci apartlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Gazimağusa'da ki Yurtlara buradan ulaşabilirsiniz.


Kıbrıs'ta TC vatandaşları Mülk edinebilir mi.? Ev almak İçin ne yapmalı Arsa almak için gerekli evraklar nelerdir?
K.K.T.C Her ne kadar Türk ülkesi olsada mal edinimi konusunda kendine özgü kanunları var. Bu konuda mağduriyet yaşamamanız için öncellikle hiç bir ödeme yapmadan İçişleri bakanlığına onlıne olarak baş vurup evraklarınızı yüklemeniz gerekiyor. Öncelikle sizin kıbrısta mal sahibi olup olamayacağınıza Bakanlar Kurulu karar vermesi gerekiyor. Eğer bakanlar kurulu kararı uygun çıkmazsa verdiğiniz para yanar. Sonrasında Vergi dairesine stopaj verginizi yatırıp tapudada mülkün değerlemesini yaptırıp vergisini odeyip tapu devrini alabilirsiniz. Burada verdiğim bilgiler çok pahalıya elde edilmiş bilgilerdir. Bazı şeyler çok oturmadığından sağlıklı bilgi almak büyük sorun kendiniz halledebileceğiniz bu işlem için 4 bin pounda varan bedeller isteyen olacaktır.


Kıbrıs'ta toplu taşıma var mı..?
Üniversiteler özel olduğundan dolayı her üniversitenin belli güzergahlarda ring yapan servis otobüsleri var. Lefkoşa Merkezini Girne Kapı olarak düşündüğümüzde Hamitköy, Haspolat, Küçükkaymaklı ve Gönyeli, Göçmenköy vb. bölgelerden girne kapıya şehir içi midibüsler ile 2023 yılında 20 tl karşılığında ücretli ulaşım sağlanmaktadır. Daha Küçük olan diğer kaza ve şehirler Lefke, Güzelyurt, Girne ve Mağusa'da okul servislerinin dışında şehir içi toplu taşımaya denk gelmedim.

Lefkoşa'dan diğer şehir ve kazalara ulaşım var mı..?
Lefkoşa Terminali şehir merkezindedir. Terminalden 2023 yılında Girne 35 tl, Mağusa 65 tl ye ve Güzelyurt, Lefke'ye de küçük otobüsler ile karşılıklı ulaşım sağlanabilmektedir. Gönyeli Çemberinden Girne yönüne ilk otobüs durağından dan Girne otobüslerine de, terminale gitmeden binilebilir.

23 Haziran 2023

Paylaş