Anasayfa

Mantolama Sistemi

Bir özel yurt için en önemli gider kalemlerinden biri ısıtmadır. Mantolamada özellikle yakıt tasarrufu ve sağlıklı ısınma konusunda çok önemlidir. Erzurumda yapılan testte -40 derecede yakıt sistemi kapatıldığında mantolama olmayan binanın içi aniden soğumuş ama mantolama yapılan binada 24 saat yaşanabilir sıcaklık devam etmiştir. Bunu yaşayan yurtlarda mantolamasız binalarında yılda 35 ton kömür yaktıklarını ama mantolamadan sonra yılda 15 tona düştüğünü söylediler.

Mantolama yapacağınız zaman tavsiyelerimiz:

3 çeşit mantolama sistemi var birincisi oksit emdirilmiş strafordur rengi kirli siyahtır bu sağlıklı değildir. tanınmış markaları tercih edebilirsiniz.starafor mantolaması yapacağınızda aşamaları çok önemlidir. 1-Malzemeler sıva boya yapıştırma gibi bütün bunların yalıtım özellikli olması gerekir.2- uygulamada starafor yapıştırılırken ortaya ve kenarlara yapıştırıcı yeterince sürülmesi gerek,3- yapıştırmadan sonra dübelleme işlemi metrekarede en az 6 adet olmalı 4-dübellemeden sonra tekrar sıva ve fileleme starafor mümkünse çok parçalı konulmasın starafor aralarında aralık kalmamalı.5-Fileleme ve sıvadan sonra kesinlikle mantolama sıvası (minerel sıvaya benzer)çekilmeli. Dış cepheye uygun boya kullanılmalı. Bütün bunların eksik yapılması malzemeden çalma anlamına gelir buda izolasyonu eksik bırakır buyüzden önemli detaylardır.
Birde mantolamada taş yünü mantolama yapabilirsiniz bu ürününün maliyeti yüksek olabilir ama starafora göre çok daha iyi izolasyon sağlar. Mantolama yaptıracağınızda özellikle denizlikleri hesaplamanız gerekir hem ekstra mermer ve işçilik maliyeti getirir hemde önceki mermerlerin üzerine konulduğundan mantolamaya zarar verebilir.
Birde mantolama konusunda nano teknoloji ürünü sıvama sistemi var bu yeni uygulamaya giren bi ürün % 300 elastikiyeti olan maliyeti diğer sisteme göre % 60 daha ucuz olan ve mermerlerinizi değiştirmenize gerek olmayan sıvanın içine boya tüpüyle renk verebileceğiniz bir ürün bunuda araştırabilirsiniz.

Mantolama işinizi mümkünse İZODER üyesi işletmelere yaptırın çünkü izoder üyesi işyerlerine mantolama yaptırdığınızda bazı bankalar 8 ay faizsiz kredi veriyor.

Bu yazı 2012 yılında hazırlanmıştır.

12 Nisan 2019

Paylaş