Anasayfa

Mantolama Sistemi

Bir özel yurt için en önemli gider kalemlerinden biri ısıtmadır. Mantolamada özellikle yakıt tasarrufu ve sağlıklı ısınma konusunda çok önemlidir.

Erzurum'da yapılan bir testte, -40 derecede yakıt sistemi kapatıldığında mantolama olmayan binanın içi aniden soğumuş ama mantolama yapılan binada 24 saat yaşanabilir sıcaklık devam etmiştir. Bunu yaşayan yurt işletmecileri, mantolamasız binalarında yılda 35 ton kömür yaktıklarını ama yaptıkları mantolamadan sonra, binalarını ısıtmak için 1 yılda yaktıkları kömür miktarının 15 tona düştüğünü söylediler.

Mantolama yapacağınız zaman tavsiyelerimiz:
Üç çeşit mantolama sistemi var birincisi oksit emdirilmiş strafordur rengi kirli siyahtır bu sağlıklı değildir. Mantolama yaptıracağınızda, tanınmış markaları tercih edebilirsiniz.

Starafor mantolaması yapacağınızda aşamaları çok önemlidir.
1-Malzemeler sıva boya yapıştırma gibi bütün bunların yalıtım özellikli olması gerekir.
2-Uygulamada starafor yapıştırılırken ortaya ve kenarlara yapıştırıcı yeterince sürülmesi gerek.
3-Yapıştırmadan sonra dübelleme işlemi metrekarede en az 6 adet olmalı.
4-Dübellemeden sonra tekrar sıva ve fileleme starafor mümkünse çok parçalı konulmasın starafor aralarında aralık kalmamalı.
5-Fileleme ve sıvadan sonra kesinlikle mantolama sıvası (mineral sıvaya benzer)çekilerek, Dış cepheye uygun boya kullanılmalıdır.

Bütün bunların eksik yapılması malzemeden çalma anlamına gelir buda izolasyonu eksik bırakır bu yüzden önemli detaylardır.

Birde mantolamada taş yünü mantolama yapabilirsiniz, taş yününün maliyeti yüksek olabilir ama starafora göre çok daha iyi izolasyon sağlar.

Önemli: Mantolama yaptıracağınızda mantolama kalınlığının denizliklerin payından geniş olmaması gerekir; bazı ustalar kalın straforun daha iyi yalıtım sağlayacağını söyleyerek yanlış yönlendirme yapabilir veya siz ne kadar kalın olursa okadar iyi olur diyebilirsiniz. Straforda kalınlık değil yoğunluk önemlidir. Bu yazıyı hazırlamamızın en önemli sebebi, denizliklerin payını geçen mantolamalar sonrasında çok sıkıntı yaratıyor. Ek olarak yapılacak denizlikler Ekstra mermer ve işçilik maliyeti getirir hemde önceki mermerlerin üzerine konulduğunda sağlıklı olmaz su alabilir mantolamaya zarar verebilir. Plastik denizlik te sağlıklı olmaz.

Köpüklü Mantolama konusunda tecrübemizi aktarmaya çalıştık, her sektör gibi izolasyon sektörüde sürekli gelişim gösteren bir sektör farklı alternatifleride deneyimleyebilirsiniz.

Nano teknoloji ürünü sıvama sistemide var bu yeni uygulamaya giren bi ürün % 300 elastikiyeti olan maliyeti diğer sisteme göre % 60 daha ucuz olan ve mermerlerinizi değiştirmenize gerek olmayan sıvanın içine boya tüpüyle renk verebileceğiniz bir ürün bunuda araştırabilirsiniz.

Mantolama işinizi mümkünse İZODER üyesi işletmelere yaptırın çünkü izoder üyesi işyerlerine mantolama yaptırdığınızda bazı bankalar 8 ay faizsiz kredi veriyor.


Özel Yurtlar, Öğrenci Apartları ile Kız ve Erkek Öğrenci Pansiyonlarına yönelik hazırladığımız diğer Makalelerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazı 2012 yılında hazırlanmıştır. 2021 tarihinde güncellenmiştir.

6 Aralık 2021

Paylaş