Anasayfa

Özel Yurt Seçiminde Dikkat

Üniversiteyi kazandınız, artık hiç bilmediğiniz bir şehirde veya ücra bir ilçede evinizden çok uzakta özel yurtlarda yeni bir yaşama başlayacaksınız. Korkmayın..!

Özel yurtlar konusunda size yardımcı olabiliriz.

Uzun uykusuz veya stresli günler gecelerden sonra üniversiteyi kazandınız. Çok mutlusunuz.
Buraya kadar yaşama iyimser gözle baktık ama eğitim süresince yaşamınızı kabusa döndürecek olayların önlemini almazsanız iyimserlik bir işe yaramaz. Sizlere tecrübelerimizden dolayı elde ettiğimiz bilgileri vererek yurt seçerken yardımcı olmaya çalışacağız..

Daha kazanma heyecanını yaşarken, bir şekilde evinize bir sürü yurtlar'ın broşürleri gelecek veya bazı insanlar evinize gelerek (bu tanıdıkta olabilir) Üniversiteyi kazanmışsınız, hayırlı olsun, bizim tanıdık yurtlar var çocunuzu oraya gönderelim çok yardımcı olurlar der. Kayıt yaptırmak için üniversitenin bulunduğu şehre indiğiniz anda terminalde, gar'da, iskelede, Üniversiteye giden yolda veya kampüsün bahçesinde kurulan yurtlar'ın standlarında çok ilgi görüceksiniz ve eliniz kolunuz yurtlar'ın tanıtım broşürleriyle dolacak. Soğukkanlılığınızı kaybetmeyin siz ilk defa görüyosunuz ama bu her yıl yaşanıyor.

Öğrenci barındırma hizmeti veren işletmeler dörde ayrılır.

1-M.E.B.e bağlı olanlar öğrenci yurdudur, meb'in öğrenci barındırma yönetmeliğine göre hareket ederler (Bakanlığa bağlı olduklarından yönetmelik ile yönetilirler: sitemizin sol üstünde yönetmelik başlığını tıklayarak detayları okuyabilirsiniz)

2-Öğrenci pansiyonları, Öğrenci Evleri,Öğrenci Apartları meb'e bağlı değildir.

Hangi tür işletmeyi seçerseniz seçin yapılacak yıllık sözleşmeyi çok iyi bir şekilde okuyup tüm detaylarıyla inceleyerek yurtla mütabık kaldıktan sonra imzalamanız gerekir.

Dönüşü yoktur, sizden önceki öğrenciler okumadan imzaladıkları için yıllardır yurtlarla ödeme konusunda sorun yaşarlar.Öğrenci barındırma sektörü diğer işletmelerden farklı özellikler içeririr. Belli kapasiteye hitap edebilecek işletmelerine yatırım yaparak sadece öğrenci yerleştirme döneminde ve ek kontenjan döneminde kapasitelerini doldururlar veya dolduramazlar. Öğrencinin dışında hizmet vermediklerinden dolayı senenin başından önlerini görebilmek için öğrencilerle bir yerleştirme dönemi için sözleşme yaparlar. Sözleşmeyi, okul kaydına gittiğinizde yapmanız yani 1 ay evvel yapmanız fiyatta size artma değil ekstra indirim sağlar. Kalabilmek için sezonluk anlaşma yapmak zorundasınız ve bu sözleşme sağlık, yatay geçiş ve okulla ilişiğinizin bitmesi halinde fes olur, bu nedenler dışında ben eve çıkacam veya başka yurda geçecem gibi nedenlerden dolayı Bakanlığın verdiği yetki ile yasal olarak sözleşme iptal edilemez ve kalan senetleri ödemek zorunda kalırsınız. Sezon bir öğrenim dönemidir, bu süre içinde okulda olmadığınız yarı dönem veya başka bi sebeple yurtta olmasanızda bu toplam parayı ödemek zorundasınızdır. Sezonluk ödeme miktarı örneğin 5000 tl ise işletmeciler öğrencilere ödeme kolaylığı sağlarlar ve bu 5000 tl yi normalde senetlerle aylık taksit yaparlar, bu senetleri öderken okulun geç başlaması veya "yarı dönem tatilinde ben yurtta değildim bu parayı neden ödeyeyim?" diyemezsiniz. Çünkü siz o ayın parasını değil toplam ödemesi zorunlu olan bedelin taksitlendirilmiş halini ödüyorsunuz.

Seçeceğiniz yurtla ilgili Püf noktaları özetle aşağıdaki gibidir ama aşağıdaki yazılanların dışında en önemli olan konu velide biter: Kesinlikle yurt bakmaya gittiğiniz şehirde işinizi alelacele halletmeye çalışmayın, çünkü çok önemli bir konudur çocuğunuzu teslim edeceğiniz işletme, işletmeci ve işletme prensipleri genç insanların öğrenimlerinede gelecekteki yaşamlarınada çok etki eden faktörlerdir, dolayısıyla sabah gelip akşam evinize dönmeyin yurtların sadece fiyatlarına bakarak karar vermeyin çünkü en azından bir gecelik yatma, yemek, sıcak su, servis, hizmetli çalıştırmanın maliyeti bellidir, ucuz verilen fiyatla vadedilen hizmet yerine getirilemez herkes bunun hesabını yapabilir(biz herne kadarda toplumsal sorumluluk duygusu içerisinde ortak paydalarda birleştiğimiz işletmeleri sayfamızda yayınlasakta) yurdu ve yurt işletmecileri hakkında çevreden bilgi toplayın daha önceden yurtta kalmış olan öğrencilerle görüşün.

1-Bir yurt ta önceki dönemden kaç öğrenci hala konaklamakta?

Eğer önceki dönemden kalan öğrenci çoksa yurt sezon başında verdiği taahhütleri yerine getirmiş demekki öğrencilerde memnunlar demektir.

2-İşletmenin MEB'den onaylı yurt belgesini görün.

Özelikle Büyük şehirlerde Meb belgesi olmayıpta yurt olarak öğrenci alanlar var. Meb müfettişleri gelip usulsüzlükten dolayı yurdu mühürlediklerinde, öğrenciler ortada kalıyor. Sonra ellerinde eşyalarını koydukları çöp poşetleriyle kapı kapı yurt arıyorlar. Örnekleri var.

3-Fiyata bakıp karar vermeyin.

Bazı işletmeler fiyatı uygun tutarlar ama ay sonu geldiğinde sizden elektrik parası, su parası, yemek ücreti, servis ücreti, İnternet ücreti v.b. şeyler altında para isteyebilirler.

4-Yıl içinde verilecek yemek listesini görebilirsiniz, kaldıki bazı yurtlar aylık veya haftalık yemeklistesi çıkarırlar ve bunu eğer isterseniz her ay size ulaştırırlar, kimi yurtlarda kamera sistemi ile yemekhaneyi istediğiniz her an evinizden izleyerek çocuğunuzun ne yediğini görebilmenizi sağlarlar. Yemeklerin nerede yapıldığına bakın.

Yemek dahil diyerek yurda 5 kilometre uzakta kötü bir lokantayla anlaşmaları olduğundan sabah akşam yemeğinizi yemek için 5 kilometre gidebilirsiniz.

5-Yemekler yemek fabrikalarından temin ediliyorsa. Fabrikanın gıda üretim yönetmeliğine uygunluk belgesini görün veya il sağlık müdürlüğünün kontrolünde olup olmadığını öğrenin.

6-Deprem bölgesi olan şehirlerde. Binanın deprem yönetmeliğine uygunluk belgesini sorun.

7-Odaların havadar ve aydınlık olmasına dikkat edin. Benim çocuğum özel diyerek tek kişilik odaları düşünmeyin çünkü insanın başına heran herşey gelebilir en az 2 kişilik odaları düşünün

8-Güvenlik varmı ve ne tip bir güvenlik sistemi olduğunu sorun. Özellikle bina çevre güvenliğini ve giriş çıkış güvenliğini denetleyin

9-Çok soğuk bölgelerde binanın ısı izolasyonunu ve kalorifer yanma süresini sorun.

10-Servisi varsa detaylı bilgi isteyin.Eğer servis yoksa Kampüse-gar-terminal-iskeleye uzaklıklarını gözönünde bulundurun .

11-Olası yangına karşı ne tip önlemleri olduğuna bakın. Yangın merdiveni önemli.

12-Ani rahatsızlıklarda nasıl sağlık hizmeti verdiklerini öğrenin.

13-Öğrenci giriş-çıkışları nasıl kontrol edildiğini ve bina güvenliği hakkında bilgi alın

14-Önemli olan bir şey daha var.Örneğin: siz başka bi şehirde yaşıyosunuz ve doğal olarak başka bir şehrin ilçesinde bir M.Y.O kazandınız, fakat gideceğiniz ilçenin ne kadar gelişmiş veya gelişmemiş oldunu bilmiyorsunuz.

Dolayısıyla orda nerde kalırım ne yaparım diye tedirgin olmayın siz merak etmeyin çünkü o ilçede de yaşamını sürdüren insanlar var ve gerek ticari olarak oda olmasa yerel yönetimler sizin barınma ihtiyacınızı karşılayacak hazırlıkları yapmışlardır. O yüzden bazı fırsatçıların "ya o ilçeye gitmeyin orda hala kerpiçten evler var orda kalacak yer bulamazsınız gelin bu ilçede veya şehirmerkezinde olan bizim yurdumuzda kalın" sözlerine inanmayıp gidin okuyacağınız ilçeyi yerinde görün.

15-Odalarda klima olan yurtlarda klimaların her an kullanılabileceğini veya kullanmanın yönetimin elinde olup olmadığını öğrenin.

16-Üniversiteyi kazanmış olduğunuz bölgede size konaklama hizmeti verecek olan işletmeler Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel yurtlar veya bakanlığa bağlı olmayan öğrenci pansiyonu, apartı, stüdyodaireler adı altında hizmet veren işletmeler vardır. Bu işletmelerin işletim sistemi normal yaşantımızda bulunan işletmelere benzemez, tamamiyle öğrenci ve eğitim sitemine göre şekillenmiş işletmelerdir. Bu işletmeler otel gibi günübirlik müşteri almadıkları için bütün bir yıl işletmelerini öğrenci beklentileri doğrultusunda hazırlar, yatırımlarını yaparlar ve her yıl yerleştirme döneminde gelecek öğrenciyle işletmelerinin kapasitelerini doldurmaya çalışırlar. Sözleşmenizi bir eğitim dönemi o işletmede kalacak gibi yaparak bir dönemde kazanacaklarının veya kaybedeceklerinin hesabını yapabilirler , başka türlüsüde olmaz çünkü siz sözleşmeyi sezonluk yaparak bir kaç ay sonrada çeşitli mazeretlerle ben bu işletmeden çıkacam ev tutacam diyerek işletmeden ayrılmanıza izin verilirse o işletme dışarıdan herhangibirini alamıyacağı için veya ta... seneye yerleştirme dönemine kadar öğrenci alamıyacağı için sözleşmesinde belirttiği gibi size vermesi gereken hizmetleri kalan öğrenciye yerine getiremez ve her işte olduğu gibi batar. Bu yüzden sezonluk sözleşme yapılır. Sezonluk sözleşmede, örneğin: bir eğitim dönemi için 4000 tl dir. Bu miktarı topluca hemen veremeyecekler olduğundan dolayıda kendi haklarından feragat ederek bu 4000 tlyi 8-9-10-hatta 12 aya kadar aylık senetler halinde taksitlendirerek ödeme kolaylığı yaparlar. Bu senetlerin vadesi bazısı sizin tatil döneminize rastlar ve siz ben tatildeydim yurtta değildim bu parayı vermem diyemezsiniz, çünkü o senet vadesi tatilde olduğunuz döneme rastlamış olsada o senet sizin topluca ödeyemediğiniz sezonluk o 4000 tl nin taksitlendirilmiş halidir. (Örneğin: turizm acenteleriyle yazın bir haftalık tatile gidiyorsunuz ve parasınıda 12 ay taksit yapıyorsunuz ama ağustosta gittiğiniz tatilin bir taksidini aralıkta ödüyorsunuz şimdi siz o acentaya ya ben ağustosta tatile gitmiştim şimdi kış evdeyim ben bu parayı ödemem diyebilirmisiniz) İşte öğrenci konaklama hizmeti veren işletmelerin durumuda bu tatil örneğiyle örtüşüyor. İşletmeyle sözleşmenizi yaparken sözleşmenin 2 taraflı olmasına dikkat edin 1 işletmenin ödeyeceğiniz para karşılığında öğrenciye vereceği hizmetlerin detayı(Hizmetler şifaen değil yazılı olması lazım) 2 öğrencinin uyması gereken kurallar. Ödeme şeklide 4000 tl lik tek senet olarak değil 4000 tlnin taksitlendirilmiş miktarı kadar her aya ayrı senet.

Teknoloji ilerledikçe yurtlar, pansiyonlar ve apartlarında bu konuda kendilerini nekadar çok geliştirdiğini görünce inanın çok şaşıracaksınız. bazı işletmeler:öğrenci giriş ve çıkışlarını yurt görevlisi gözetiminde imza kontrolü ile yapmaktadır. Giriş çıkış kontrolü bilgisayarlı kamera, kart sistemiyle veya çip takılı bileklik, çipli kart, hatta öğrencinin göz retinası, yüz tanıtma sistemiyle yapan yurtlar'da var. Hatta istediğiniz anda yurdun yaşam alanlarını evinizdeki bilgisayarınızdan izleyebilme şansınız bile var. Giriş çıkışlar bilgisayarla kontrol edildiğinden talep ettiğiniz anda yurt idaresi tarafından öğrencinizin giriş çıkış saatlerinin dökümü veriliyor.

31 Mayıs 2019

Paylaş