Anasayfa

Özel Yurt Seçiminde Dikkat

Uykusuz geçirdiğiniz stresli günler ve uzun gecelerin sonunda emeklerinizin karşılığı olan üniversiteyi kazandığınız için sizi gönülden tebrik eder, sonrasındada her şeyin ideallerinize uygun olmasını dileriz.

Öğrenciliğiniz süresince Üniversitenizin bulunduğu il veya ilçede bir şekilde bir yerde yatıp kalkmak, yemek ve barınmak zorundasınız. Konaklayacağınız doğru işletmeyi seçerek eğitiminiz süresince yaşamınızı kabusa döndürebilecek olayların önlemini başından almadığınızda, eğitim hayatınıza dahi sekte vurabilecek zorlu bir süreç yaşayabilirsiniz.Temiz, sıcak ve güvenli bir ortamda, huzur içerisinde yaşayamadığınızda olumsuzluklar eğitiminizi dolayısıyla yaşamınızıda etkileyecektir.

Her şey üniversiteyi kazanmanızla başlar. Anneniz babanız bu güne kadar gözünün önünden ayırmadığı evladını başka şehirlere göndermenin kaygısı ile sevincinize ortak olmak arasında gidip gelirken, bir şekilde evinize bir sürü yurtların ve özel Üniversitelerin broşürleri gelebilir veya bazı Cemaatlere bağlı insanlar evinize gelerek (bu gelen komşuda olabilir) kızınız veya oğlunuz üniversiteyi kazanmış hayırlı olsun..! Başka Şehre gideceği için hiç telaşlanmayın, bizim tanıdık yurtlar var oraya gönderelim, sahip çıkarlar emin ellerde olur, da diyebilir.

Kayıt yaptırmak için üniversitenin bulunduğu şehre indiğiniz anda terminalde, gar'da, iskelede, Üniversiteye giden yolda veya kampüsün bahçesinde kurulan Kız ve Erkek öğrenci yurtlarının standlarında çok ilgi göreceksiniz ve eliniz kolunuz yurtların tanıtım broşürleriyle dolacak. Kırk yıllık dostunuz gibi sevecen ve tatlı güler yüzleri ile sizi ikna ederek, binbir türlü vaatler ile sözleşme yapıp senet imzalatmaya çalıştıklarında, Soğukkanlılığınızı kaybetmeyin siz ilk defa görüyorsunuz ama bu her yıl yaşanıyor.

GSB den Ruhsatlı Özel Yurtları Tercih Edin!
Çünkü en güzel örneklerden sadece biri; 2020 - 2021 yıllarında yaşadığımız COVIT -19 salgınında Üniversiteler kapandığında, GSB den ruhsatlı özel yurtlarda konaklayan öğrenciler Özel Yurtlar Yönetmeliğinde belirtilen maddelere göre sadece kaldıkları ayların ve kalan miktarın % de 30 unu ödeyerek yurttan ayrıldı.

Gençlik Spor Bakanlığının denetiminde olmayan, Her hangi bir denetime tabi olmayıp öğrenci barındırmasıda yasal olmayan; Fiyatları cazip geldiğinden tercih edilen Öğrenci apartı, Öğrenci evi, Ev Kiralayanlar vb. isimlerle faaliyet gösteren binalarla sözleşme yapmış olan öğrencilerin büyük çoğunluğu sanki okullar açıkmış gibi hiç kalmadıkları tüm yılın ücretini ödemek zorunda kalarak büyük mağduriyet yaşadılar.

Özel Yurtlar Nereye Bağlıdır.?
Özel Yurtlar Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlıdır. GSB nin İl müdürlüklerinin kontrolünde Özel Öğrenci barındırma Yönetmeliğinde belirtilen kurallara uygun olarak yönetilir.

ÖZEL YURT SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?
Öncelikle sizlerin yasal veya illegal hizmet veren binaların tümünü birden yurt olarak adlandırdığınız Öğrenci konaklama sektörü hakkında bir ön bilgi verelim.
Her ne isim altında olursa olsun, öğrenciye konaklama hizmeti verecek olan özel yurdun Gençlik ve Spor Bakanlığından RUHSAT alması gerekir, RUHSAT almayan hiç bir binanın öğrenci barındırması yasal değildir, Bu binalar tespit edildiğinde valilikçe para cezası verilerek ruhsat alması istenir ruhsat almazsa kapatılır. Sizde bu firma ile sözleşme yaptıysanız ortada kalırsınız. Belkide paranızı geri alamayabilir kalan senetlerinizide ödemek zorunda kalırsınız.

Değerli arkadaşlar Eğitim yaşamınızda yurt konusunda karşınıza çıkma ihtimali olan konularda, sizlere fayda sağlayabilmesi açısından bilgilerimizi paylaşmaya çalışacağız. Öncelikle konaklama hizmeti veren işletmeler şu şekildedir.

1-) ÖZEL YURT
Özel Yurtlarda Sadece Üniversite Öğrencileri konaklayabilir otel pansiyon vb. gibi günü birlik konaklama hizmeti veremez. Sermayesi ve olası her türlü masrafın girişimci olarak karşılandığı, yeterince öğrenci olmadığında batma riski olan, Devletten hiç bir şekilde ekonomik katkı alamayan, GSB tarafından denetlenen ve ruhsatlandıran kurumlara özel yurt denir. Özel Yurtlarda kayıt başvurusu fiyat açıklaması vb. uygulamalar yoktur yurtta yer varsa fiyat ve verilen hizmette anlaşıldığında karşılıklı sözleşme yapılarak yurda kaydolunur. Ticari kuruluşlardır Gençlik ve Spor Bakanlığının dışında hiç bir yere bağlı olamazlar.

a)Özel Öğrenci yurdu açacak olan kişinin Yüz kızartıcı ve diğer suçlardan sabıkası olması halinde RUHSAT verilmez. Ayrıca eğer işletmeyi açacak olan kişi Lisans mezunu veya kurum müdürü değil ise hiçbir şekilde yurtta görev alamaz ve öğrenci ile muhatap olmaz. Öğrenciler ile Kurum Müdürü ve yardımcı müdür ilgilenir.
b) Beton tazyik derecesi belli sınırların altında olan ve depreme dayanıklı olmayan binalara RUHSAT verilmez.
c)Yurt Müdürünün Lisans Mezunu olma şartı aranır.
d)Kız Öğrenci Yurdunda Bayan Müdür, Erkek Öğrenci Yurdunda Bay müdür şartı aranır.
e)Yangın Merdiveni ve Yangin önleme ile gaz kaçağı erken uyarı sistemleri olmayan binalara RUHSAT verilmez.
f) Uygulanacak fiyat GSB ye bildirilir, Dolayısıyla Öğrenciye çaresiz kaldığında farklı ve fahiş fiyatlar verilerek mağdur edilmesi önlenir.
g) Özel Yurtlarda olası her türlü öğrenci mağduriyetinde, Öğrenciler GSB nin güvencesi altındadır.
h) GSB den RUHSATLI Özel Yurtlar, Öğrenci Pansiyonları ve Öğrenci Apartlarında Sıcak sudan yemeğinize kadar her şey yönetmelik ile belirlenir.

ı) Bu yurtlar ticari işletme olduğundan, bağış yardım vb yan gelirleri olmadan, Öğrenciler ile yaptıkları sözleşme karşılığında tahsil ettikleri ödemeler ile hizmetlerini devam ettirmektedirler.
j) Özel Yurtlar Nereye Şikayet edilir.? Öğrencinin yurda ilk girişi esnasında imzaladığı sözleşmede belirtilen hizmetleri alamaması vb. sorunlarda, Yurdun bulunduğu İl veya İlçede bulunan GSB müdürlüklerine ve Tüketici Haklarına vakit geçirmeden Özel Yurtları Şikayet ederek kendinizi güven altında hissedebilirsiniz.

2-) GSB KYK DEVLET YURTLARI
KYK Yurtlarınada sadece üniversite öğrencileri kabul edlir. GSB ye Bağlı olarak, Bina, Personel ve her türlü giderinin devlet tarafından karşılandığı yurttur. Bu yurtlarda konaklayacak öğrenciler KYK ya başvuru yaparak, düşük bir ücret karşılığında, aranan kriterlere sahip olanlar yurda yerleştirilir. Sosyal Devlet olmanın gereği olarak Genelde ekonomik durumu çok uygun olmayan aile ve öğrencilere katkı sağlamak amacıyla hizmet veren devlet yurtlarıdır.

3-) DEVLET DESTEKLİ VAKIF ve DERNEK YURTLARI
Bu katagorideki yurtlarda sadece üniversite öğrencileri kabul edilir.Bina ve diğer her tür giderleri vakıf tarafından karşılanan yurt şeklidir, Özel Yurtlardan çok önemli bir kaç farklılıkları vardır.
a) Bu yazı yazıldığı tarihte ve öncesinde, Devlet tarafından istenen şartlara sahip olan bu vakıflarda konaklayan her bir öğrenciye yemek ve barınma desteği adı altında ayda 1.350 tl. yani öğrenci başına yılda hemen hemen 13.500 TL karşılıksız destek verilmektedir. Yani öğrencidende ücret alan bu vakıflar her ay devletten de 1.350 TL destek almaktadırlar.
b)Ayrıca elektrik su gibi giderleride özel yurtlara göre çok daha düşük fiyatlardan ücretlendirilmektedir. Ayrıca hayır sever vatandaşlar tarafından bina, arazi, arsa, Kurban Bağışı, yiyecek veya nakit bağışlarlada gelir elde etmektedirler.

4-) OTEL, PANSİYON, APART
Bu tür işletmelerde Kadın, Erkek, Öğrenci ve sektör ayırmadan her müşteri kabul edilir, Gecelik veya haftalık aylık hatta saatlik olarak bile konaklama hizmeti verilebilir. Ruhsatları Belediye veya Turizm bakanlığından verilir. Bu tür işletmelerde İşletmecinin tasarrufuna bağlı olarak, sadece kız apart veya sadece erkek öğrenciye konaklama hizmeti vermiş olmasının resmi anlamda hiç bir bağlayıcılığı yoktur. Çünkü bu tür işletmelerin öğrenci barındırması yasal değildir. Ruhsatları günlük konaklama amaçlıdır. Emniyet Genel Müdürlüğüne konaklayan kişileri bildirmek zorundadırlar.

5-) REZİDANS, ÖĞRENCİ EVİ, KONUKEVİ vs.
Bu isimleri çoğaltabilirsiniz hatta broşürlerine yurtta yazabilirler, çünkü isimlerin hiç önemi yok, Üniversite kayıt zamanında afiş veya benzeri reklam ürünlerini kayıt bitene kadar kullanarak, öğrencilerden imzalı senetleri aldıktan sonra, ortalıkta ne tabela ne afiş kalır.

Bu grupta yer alanlar hiç bir yerden ruhsatı olmayan tamamen kaçak barınma hizmeti veren binalardır. En tehlikeli grup bu şekilde çalışanlardır, Kış günü kalorifer yanmayabilir, Bina yol geçen hanı gibi hiç güvenlik önlemi bulunmayabilir, aile işletmesiyiz diyerek aile ile aynı salonda yemek yiyebilir aynı banyo ve Wc yi kullanmak zorunda kalabilirsiniz, kısacası senetleri imzalatana kadar verilen sözler kısa zamanda unutulur. Almadığınız hizmetin bedelini yasal yollada olsa ödemek zorunda kalırsınız.

6-) CEMAAT YURTLARI
Cemaatlere bağlı olan bu yurtlarda üniversite öğrencisi barındırmak için GSB, Orta Öğrenim öğrencisi barındırmak için MEB'e bağlı olmak zorundadırlar. genelde ekonomik sıkıntı içerisinde olan ailelerin ve o cemaatin müritlerinin çocukları barınır. Dini sohbetlerin ve yönlendirmelerin ön planda olduğu bu tür yurtların, Su vb. bazı giderleri daha düşük maliyetle tahsil edilir. Ayrıca tüm giderler cemaat tarafından ve hayırsever vatandaşlar tarafından bina, arazi, arsa, kurban, yiyecek veya nakit bağışlarla karşılanır.

Hangi tür işletmeyi seçerseniz seçin yapılacak yıllık sözleşmeyi çok iyi bir şekilde okuyup tüm detayların yazılı olarak yer almasına dikkat ederek, yurtla mütabık kaldıktan sonra imzalamanız gerekir.


Özel yurt kaydında istenen evrakları öğrenmek için tıkla..

Sevgili arkadaşlar, yazımızda emek ve yaşanmışlık var, diğer öğrencilerinde faydalanabilmesi için yazının altında bulunan beğen ve paylaş butonlarından veya link olarak, sosyal hesaplarınızda paylaşmanızı rica ederiz.

Türkiye ve Kıbrıs Genelinde hangi şehir? Hangi ilçede yurt arıyorsunuz, Sizin için seçtiğimiz Özel Yurtlara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.


Türkiye ve KKTC Kız Öğrenci Yurtları

Türkiye ve KKTC Erkek Öğrenci Yurtla

8 Mart 2022

Paylaş