Anasayfa

Özel Yurtlara Kayıt İçin Gerekli Evraklar

DİKKAT: Özel Yurtlara veya Diğer konaklama hizmeti veren işletmelere kayıt olarak sözleşme imzaladığınızda dönüşü yoktur, Okulla ilişiğiniz kesildiğinde veya sağlık sorunlarından dolayı okula devam edememeniz haricinde 1 yıl boyunca o yurtta kalmak veya tüm yılın ücretini ödemek zorundasınız. Bunların dışında hiçbir şekilde o yurttan ayrılamazsınız. İmzaladığınız sözleşmeleri dikkatlice okumanız gerekir.

KAYIT İÇİN İSTENEN BELGELER

1 - Okulunuzdan alacağınız öğrenci belgesi

2 - İki adet fotoğraf

3 - Sağlık durumunuzun toplu yaşam alanlarında yaşamaya engel olmadığına dair sağlık raporu, Sağlık ocaklarından alabilirsiniz.

4 - Kimlik fotokopisi

5 - Kayıt olacağınız yurttan temin edebileceğiniz, Yurt kayıt dilekçesi.

Özel yurtlar Milli Eğitim Bakanlığının kontrolünde ve izniyle şahıslar tarafından ticari amaç için işletilen iş yerleridir. Yurt-Kur tarafından yerleştirilmezsiniz, Üniversiteyi kazandığınız şehirde bulunan özel yurtları tek tek gezerek canınızın istediği yurda kayıt yaptırabilirsiniz.

ÜCRETLERİN ÖDENMESİ

1 - Özel yurtlarda en pahalı odalar tek kişilik olandır, Odada kalacak kişi çoğaldıkça fiyat düşer.

2 - Verilen hizmet eşittir fiyat buna dikkat edin bir yurt diğerinden daha ucuz olabilir yapmanız gereken her iki yurdunda vereceği hizmetleri kıyaslamaktır aksi halde bu ücretin dışında başka ücret ödemenizde gerekebilir.

3 - Fiyatlar bir eğitim dönemi olarak hesaplanır.

Örnek : Bir eğitim dönemi ücreti yemekli 6000 tl. ise normalde 10 taksit yapılır ve aylık ödemeniz gereken 600x10=6000 tl dir.

Ben sömestre tatilindeydim bir hafta yoktum yurtta kalmadım bu taksiti neden ödeyeyim diyemezsiniz çünkü sizin peşin ödemeniz gereken 6000tl yi işletmeci bütçenizi sarsmaması için ödeme kolaylığı yaparak taksitlendirmiştir.Yazın 1 hafta tatil yaptığınızda taksitlerini 12 ay ödediğiniz gibi.

4-Fiyatlar bir eğitim dönemi olarak hesaplanır demiştik, bazı yurtlarda size aylık olarak fiyat verebilir.
örnek : aylık 550 tl diyebilir diğer yurt 600tl dediğinden 550tl size ucuz geldiğinden doğal olarak ucuz olanı tercih edersiniz ama dikkat etmeniz gereken taksit sayısıdır. 550x12=6600tl ödersiniz.

5 - Bazı yurtlarda ücretler yemek dahildir yemek istemezseniz fiyat düşebilir, Yıllık ücreti peşin ödediğinizdede ücret düşebilir.

29 Mayıs 2019

Paylaş