Anasayfa

Özel Yurtlarda Neden Fiyat Farkı Vardır?

ÖZEL YURTLARIN ÜCRETLENDİRİLMESİ
1-Özel yurtlarda en pahalı odalar tek kişilik olan odalardır, Odada kalacak kişi sayısı çoğaldıkça, kişi başı ödenecek ücret düşer.

2- Bir Özel Yurtta az veya çok ücret ödeyenede verilen hizmet eşittir, Sizin burada dikkat etmeniz gereken; bir yurt diğerinden daha ucuz fiyat verdiğinde, her iki yurdunda vereceği hizmetleri kıyaslamaktır. Tabiki her şeyin sözleşme üzerinde yazılı olması gerekir. 'Söz Uçar Yazı kalır' derler.Aksi halde verilen ücretin dışında başka ücretlerde ödemeniz gerekebilir.

3-Yurt Fiyatları bir eğitim Öğrenim dönemini kapsayacak şekilde hesaplanır. Yani 8 ay veya 9 aydır. Derslerin başladığı tarih ile ilk dönemin bitişi, ikinci dönemin başlangıcı ile finallerin bitimi. Yani yurtlar okul açık olduğunda hizmete açıktır.

Örnek:
Bir eğitim dönemi ücreti yemekli 60.000 tl. ise genelde 10 taksit yapılır ve aylık ödemeniz gereken 6.000x10=60.000 tl dir.

Ben sömestre tatilindeydim 15 gün yoktum yurtta kalmadım bu taksiti neden ödeyeyim diyemezsiniz çünkü sizin peşin ödemeniz gereken 60.000 TL yi, Yurt işletmecisi size ödeme kolaylığı yaparak 60.000 TL yi taksitlendirmiştir.

Örnek:
Bir hafta tatil yaptığınızda, otel Ücretinin taksitlerini 12 ay boyunca ödediğiniz gibi.

4-Fiyatlar bir eğitim dönemi olarak hesaplanır demiştik, bazı yurtlarda size aylık olarak fiyat verebilir.Ama Önemliolan taksit sayısıdır.
Örnek:
Bir yurt aylık 5.500 TL, başka bir yurt bir dönem ücreti olarak 60.000 TL fiyat verdiğinde, 5.500 TL size ucuz geldiğinden doğal olarak ucuz fiyatlı olan yurdu tercih edebilirsiniz, fakat dikkat etmeniz gereken taksit sayısıdır. 5500 x 12 = 66000 TL olduğunda daha fazla ödeme yapmış olursunuz..

5-Bazı yurtlarda ücretlere Akşam yemeği dahildir, yemek istemediğinizde fiyat düşebilir.

6-Yıllık ücreti peşin ödemeyi teklif ettiğinizdede, yurt işletmecisi belli bir indirim uygulayabilir.

GSB den Ruhsatlı olan Özel Kız ve erkek Öğenci yurtları, Pansiyonları ile apartların fiyatlarının belirlenme kriterleri

1-Bir eğitim öğretim dönemini kapsayacak şekilde, Üniversitenizin Akademik takviminde belirtilen Güz yarı yılı başlangıcı ile Bahar yarıyılı sonu sınavlarının bitimine kadar olan sürede verilecek olan hizmetin karşılığı olarak belirlenir.

2-Yurtlar sadece öğrencilere barınma hizmeti verdiklerinden dolayı Okullar açık olduğu sürece hizmet verir. Bahar yarıyılı son final sınavı tarihinde, dönem ve ücretlendirme süresi biter ve yurttan ayrılmanız gerekir.Ödediğiniz ücret, Bütünleme sınavlarını ve yaz okulunu kapsamaz.

3-Yurtların fiyatlandırılmaları, Güz yarıyılının bitimi ile bahar yarıyılının başlangıcı arasındaki Yarıyıl tatilini kapsamaz. Yarıyıl tatilinde yurt konaklama hizmeti vermez.


4-Bir Yurt ile diğer yurdun fiyatları verdikleri hizmetin kapsamına göre değişir, Özel Yurtların Fiyatları Devlet yurtları yani KYK yurtları gibi sabit fiyatlı değildir, Her yurdun, Bina özellikleri ile verdikleri hizmet farklılıklarından dolayı, fiyat farklılıkları olmaktadır.

5- Bir yurdun sadece fiyatına bakarak karar vermeden önce, yıl boyunca vereceği hizmetlerini sorgulamanızda fayda vardır.

Bir eğitim dönemi yaklaşık 8-9 ay için belirlenen yurt ücreti, yurda bir ay erken kayıt yaptırdığınızda fazladan bir ay para ödüyeceğiniz anlamına gelmez, aksine kaydınızı erken yaptırarak yer bulamama sorunu yaşamaz, fiyat indirimi, istediğiniz odayı seçme vb. avantajlardan faydalanırsınız.

Özel Yurtlar sadece kız veya erkek öğrenci barındırmaya yönelik bir sektör olduğundan, Özel Yurt ücretlendirmeleri yıllık anlaşma ile belirlenir, sözleşme yaptıktan 1 ay sonra ben ayrılıyorum dediğinizde, GSB özel Yurtlar yönetmeliğinde belirtilen maddelere göre işlem yapılır.

GSB den ruhsatı olmayan binaları seçtiğinizde imzaladığınız senetlerden dolayı tüm yılın ücretini ödemek zorunda kalırsınız. Gençlik ve Spor Bakanlığıaradığı, Binanın depreme dayanıklılık raporu, yangın önleme sisitemleri ve Öğrencilerin can güvenliğiyle ilgili kriterleri yerine getiren Özel Yurtlara Kız veya erkek Üniversite öğrencisi barındırabilmeleri için ruhsat verir. Ruhsatlı olan özel yurtlarda Fiyatlar ve sözleşmelerde Yönetmelikçe belirlenir.

ozelyurtpansiyon.com Sitemizdeki her şehirin sayfasında özel yurtların fiyatlarının ortalama bilgileri vardır.


Özel yurt kaydında istenen evrakları öğrenmek için tıkla..

Sevgili arkadaşlar, yazımızda emek ve yaşanmışlık var, diğer öğrencilerinde faydalanabilmesi için yazının altında bulunan beğen ve paylaş butonlarından veya link olarak, sosyal hesaplarınızda paylaşmanızı rica ederiz.

Türkiye ve Kıbrıs Genelinde hangi şehir? Hangi ilçede yurt arıyorsunuz, Sizin için seçtiğimiz Özel Yurtlara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Kız Öğrenci Yurtları - Erkek Öğrenci Yurtları

7 Aralık 2021

Paylaş