Anasayfa

Özel Yurttan Ayrılmak

2020 - 2021 yıllarında yaşadığımız COVIT -19 salgınında, Üniversiteler kapandığında, GSB den ruhsatlı özel öğrenci yurtlarında konaklayan öğrenciler Özel Yurtlar Yönetmeliğinde belirtilen maddelere göre kaldıkları ayların ve kalan miktarın % de 30 unu ödedi, her hangi bir denetime tabi olmayan, öğrenci barındırması yasal olmayan; Fiyatları cazip gelen Öğrenci apartı, Öğrenci evi, Ev Kiralayanlar vb. isimlerle faaliyet gösteren binalarla sözleşme yapmış olan öğrencilerin büyük çoğunluğu sanki okullar açıkmış gibi hiç kalmadıkları tüm yılın ücretini ödemek zorunda kaldılar.

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olan Özel yurtlar otel vb. işletmeler gibi günü birlik olur olmaz her insanı yurtlarına kayıt yapamazlar. Yurtta barınacak öğrencinin hangi kriterlere sahip olması gerektiğini GSB Özel Yurtlar yönetmeliğinde belirlenmiştir.

Özel Kız Öğrenci Yurdu ve Özel Erkek Öğrenci Yurdu: Yerleştirme döneminde gelecek öğrencileri yurtlarına bir eğitim dönemi olarak kaydederek o yılın bütçelerini ayarlarlar, ancak öğrencilerin ödedikleri ücretlerle personel, kira, elektirik, su, ısınma, İnternet hizmetleri, elektrik, temizlik vb giderleri ödeyebilirler.

1 yıllık sözleşme imzaladıkları öğrencinin anlaşma yapılan süreden erken ayrılması halinde o öğrenciden gelecek olan ödemeyi alamayacaklarından, üniversite yerleştirme döneminin geçmiş olması sebebiylede sizin boşalttığınız odaya seneye kadar başka öğrencide gelmeyeceğinden, eğitim yılının kalan zamanında odanız boş kalarak işletme zarar edecektir.Birde erken ayrılan öğrencinin sayısı birden fazla olduğunda, işletme giderlerini ödemekte sıkıntı yaşar ve sizden sonra kalacak olan diğer öğrencilerede vaad ettiği hizmeti vermekte zorlanır.

Okulla ilişiğiniz kesildiğinde veya Sağlık sorunlarından dolayı okula devam edememeniz haricindeki bir mazeret ile yurttan ayrılmak istemeniz halinde. Özel yurtlar yönetmeliğindeki ilgili maddelere uygun olarak ödemenizi yapmak zorunda kalırsınız. İmzaladığınız sözleşmeleri dikkatlice okumanız gerekir.

Bütün bir yıl için sözleşme yaparak senet imzaladığınız hiç bir yurttan elinizi kolunuzu sallayarak çekip gidemezsiziniz, Sözleşme şartları ve imzaladığınız senetlerin; okul bitip herhangi bir işe başladığınzda katlanarak
çoğalmış halini ödemek zorunda kalırsınız. Bu yüzden yurt yönetimi ile görüşerek senetlerinizi ve sözleşmenizi iptal ettirdikten sonra yurttan ayrılmanız gerekir.
GSB den öğrenci barındırma ruhsatı almamış olan, Erkek Öğrenci Apartı, Kız Öğrenci Evi veya kız pansiyonu, rezidans, konukevi vs. hangi isim altında olursa olsun bu tür konaklama hizmeti veren işletmelere kayıt olarak sözleşme imzaladığınızda dönüşü yoktur, Mazeretiniz ne olursa olsun, Allah göstermesin Babanızın vefatından dolayı okuldan ayrılmak zorunda kaldığınızda dahi, kalmadığınız bütün bir yılın ücretinin tahsil edildiğine şahit olduğumuz örnekler var. Veya sadece İşletmecinin insafına kalırsınız. Tabiki zamanında davranıp yasal haklarınızı sonuna kadar kullanabilirsinizde.

Özel Yurttan Ayrılmanın Yolları
1-Okulla ilişiğiniz kalmadığını gösteren belgeyi Yurt yönetimine ibraz ederek.
2-Sağlığınızın Okulunuza devam etmenize engel olduğuna dair belgenin Yurt yönetimine İbraz ederek.
3-Her hangi bir sorun yaşamadan ayrıca cezai bir bedel ödemeyerek Yurt ile ilişiğinizi kesebilmek için, Yurt yönetimi ile görüşerek, Yerinize kalacak başka bir öğrenci bulmayı teklif edebilirsiniz.
4-İşletmeciye ödemeniz gereken kalan miktarın bir kısmını ödemeyi teklif edebilirsiniz.
5-Israrla sözleşmeyi okumanızı tavsiye etmemiz burada işe yarıyacaktır, Sözleşmede yazılı olan hizmetlerin yerine getirilmemesi halinde Tüketici hakları Mahkemelerine, genelde bulunduğunuz ilçenin kaymakamlık binasında olur, GSB Ruhsatlı İşletmeleride GSB İl veya İlçe Müdürlüğüne şikayet edebilirsiniz.
6-Öğrenci Yurtla sözleşmeyi iptal etmek istemesi halinde: Gençlik ve Spor Bakanlığı Yükseköğrenim Özel Barınma Hizmetleri Yönetmeliği Madde 36-(8)Kuruma kayıt yaptıran öğrencilerden 15 Eylül tarihine kadar kurumdan ayrılanlardan hizmet sunum taahhütnamesinde belirlenen yıllık barınma hizmeti ücretinin % 10 u, 15 Eylül ve sonrasında ayrılanlardan ise barınma hizmeti aldığı aylar ve içinde bulunulan ayın ücretinin tamamı ve kalan aylara ait barınma hizmeti ücretinin % 30 u alınır. Bu öğrencilere depozitoları ile peşin ödeme yapılan hallerde bu fıkraya göre hesaplanacak ücret mahsup edilerek geriye kalan tutar bir ay içinde iade edilir ve hizmet sunum taahhütnamesi fesih edilir. Aylık barınma hizmeti ücreti, hizmet sunum taahhütnamesinde belirlenen yıllık barınma hizmeti ücretinin hizmet sunulmak üzere belirlenen ay sayısına bölünmesi ile tespit edilir.

Sevgili arkadaşlar, yazımızda emek var deneyim ve yaşanmışlık var, diğer öğrencilerinde faydalanabilmesi için yazının altında bulunan beğen ve paylaş butonlarından veya link olarak, sosyal hesaplarınızda paylaşmanızı rica ederiz.

Yurtlar hakkında daha fazla bilgi almak istiyorum

Türkiye ve Kıbrıs Genelinde hangi şehir ve ilçede yurt arıyorsanız, Sizin için seçtiğimiz Özel Yurtlara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Türkiye ve KKTC Kız Öğrenci Yurtları

Türkiye ve KKTC Erkek Öğrenci Yurtları

14 Ekim 2021

Paylaş