Anasayfa

Reklam ve İnternet Konusunda Bilgiler

Reklam Konusunda bilinmesi gerekenler:
Kız ve erkek öğrencilere hizmet veren özel yurtları, öğrenci pansiyonlarını ve öğrenci apartlarını diğer sektörlerden ayıran bazı özellikler vardır.

Yurt ile özel yurtları tercih edecek öğrencilerin aynı şehirde olmamasından dolayı, yerel bazda yapılan reklamların geri dönüşü sadece eski öğrencilerle sınırlı kalır.

Türkiye'nin her köşesinden hatta yurt dışındanda öğrenci geldiği için bilboard, terminallere asılan afişler, toplu taşıma araçlarına verilen reklamlar hariç, yerel gazetelere, şehir rehberlerine reklam vermeniz sadece sizin reklam yaptığınızı sanmanıza sebep olur öğrenciye ulaşmanız mümkün değil derecede azdır.

Öğrenci için en önemli sorunlardan biri olan barınma ihtiyacı Tercihlerin yapılmasındada etkili olmaktadır, Yerleştirme dönemi ve ek kontenjanların açıklanmasından sonra sezonun bittiğini düşünmeyin kiraladıkları ev arkadaşlarından veya yurttan memnun olmayan, akraba evinde kalan, yatay, dikey geçiş yapan öğrencilerinde yıl içinde size ulaşabilmesi için yıl boyunca gece gündüz yayınlanan reklamları seçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Özel Yurtlar sürekli değişken bir kitleye hitap eder çünkü bir öğrenci her yıl üniversite kazanmadığı için diğer sektörlerde olduğu gibi müşteri devamlılığı yoktur. Sürekli kendinizi güncel tutmanız gerekir. Özetle hedef kitleye ulaşabilmek için geriye en sağlıklı reklam olarak internet kalıyor. Oda eğer bilinçli yapılamazsa kötü sonuçlar doğurabiliyor.

Örneğin sitenizin kaydını yaptığınız bazı arama motorları özellikle ücretsiz ve çok düşük ücretle kayıt yapılanlar, sizin üzerinizden zararlı sitelere yönlendirmek için isminizi kullanabilirler, örnek öğrenci veya velisi google arama çubuğuna ankara özel yurtlar deyip aradığında sizin siteniz ön sayfada çıkar ve öğrenci yurdu buldum(özellikle kız yurtları)beklentisiyle tıkladığında karşısına zararlı siteler çıkabilir. Google bu siteleri arama sayfalarından sildiğinden farklı hizmetler veriyomuş gibi göstererek kaydınızı alırlar siz bir siteye kayıt yaparsınız fakat isminiz yer almak istemeyeceğiniz diğer birçok sitede yer alır. Bunlara ulaşmak mümkün olmadığı için kaydınızıda silmeniz mümkün değildir.

1-Sitenizi bedava kaydederken, kaydınızı silmek istediğinizde ulaşabileceğiniz sitelere kaydedin.

2-Google arama çubuğuna site adresinizi bitişik yazarsanız ozelyurtpansiyon.com gibi ne tür sitelerden link verildiğini öğrenebilirsiniz.

3-Hiç kimse hiçbir şekilde para karşılığında sizi arama sayfasında üst sıralara çıkartamaz. Üstte olabilmek için sizinle aynı miktarı verecek işletmelerde var ama en üst sıra bir tane, bu mantıkla üst sırada kim olacak. google arama motorunun diğer arama motorlarından farklılığı sadece kullanıcı odaklı olmasıdır kullanıcının işine yarayacak siteleri öne alır.

Google kriterlerine uygun olanlar tamamen sistemden dolayı üste çıkar milyonlarca dolar kazanan google gibi bir arama motoru sizce kaç paraya güvenilirliğini zedeleme riskini göze alır. Bu tür tekliflere şunu sorabilirsiniz. örneğin ben yüz TL verdiğimde üstte olacağım, bir başka firma 100 tl verdiğinde onudamı üste alıcaksın tek bir üst olduğuna göre 2 firma nasıl aynı üstte olacak. İşte bu dialog başladığında acımasız bir açık artırmada başlamış olur, sanki öğrenci veya veli yaa bu işletme üstte çıkıyor ozaman ben diğerlerine bakmayayım hemen buna kaydolayım diyecekmiş gibi, üstte görünmek için herkes daha fazlasını ödeyerek üste geçer.

4-Bazen site yeni açıldığında üstte çıkabilir sonra ait olduğu sralamaya gider.

5-Bir takım oyunlarla üste çıkabilir bir süre sora google farkettiğinde site googleden çıkarılır.

6-Google de ticari bir kuruluş olduğundan sitelerden reklam alır bunlar 'Reklam' adı altında arama sayfasının sağında, altında tıklamanız için en üstte de görünebilir. Buralarda yer almak bedelini ödedikten sonra kolaydır. Ve sizin her aradığımda görüyorum dediğiniz bazı siteler orda gelip geçicidir. Her zaman orada olacağını düşünerek ilan verirsiniz, yerleştirme döneminde tıklama çoğaldığında çok daha fazla para ödemesi gerekitğinde bir daha da siteyi orada göremezsiniz, bu tür ilanlar tıklama başı maliyet olarak adlandırılır, yani her tıklandığında aranan kelimeye göre 10krş tan 3 TL ye kadar ayırdığınız bütçeden veya kontörden eksilir. Eğitim döneminde pek arama olmadığından orada gördüğünüz siteler yerleştirme dönemi başladığında çok yoğun tıklama alır ve buna bütçe dayanmayacağı için kaybolurlar. Sağlıklı olan arama sayfasında yer alan sitelerdir.

7- İnternet sitenizdeki sözleşmenize (veya yüz yüze geldiğinizde) binanın fiziki şartlarını verilen hizmeti yerinde gördüm okudum imzaladım maddesini koymanız menfatinizedir.

İnternetin işleyiş tarzını bilmek özellikle müşteri portföyünün çok geniş bir alana yayılı olduğu sektörümüzün işletmecileri için çok önemlidir. Sitemizde uzun süredir yer alan işletmecilerin bildiği gibi, sektöre ilk girdiğimizde müşteri temsilcilerimiz yurt işletmecilerine internette bulunmanın faydalarını anlatmakta zamanında çok güçlük çekmişlerdi ama şimdi artık bırakın sadece bizim sayfamızda yer almayı internet ortamına giren hemen her sitede yer almak istemektedirler.

Düşük bir bedelle internette yurt rehberi pansiyon rehberi adı altında bir site açılması: oturduğu yerden, daha evvel olan sitelerden büyük emek ve para harcanarak toplanmış olan verileri sitelerine koyarak, sayfamızda bu yurtlar kayıtlı sizde acele edin sayfamıza ilan verin diyerek tüketiciyi yanıltan bir site açmanın bedeli en çok 300 tl dir.

Her siteye ilan vererek başa çıkmak mümkün değildir. Sizde webmaster(site yapan) olmadığınız için en çok 1000 tl vererek bir site açabilir ve diğer yurtlardan ilan alarak bundan parada kazanabilirsiniz. Ama burada gözden kaçan bir şey var bu sektör benzerleri gibi ticari meta pazarlayan bir sektör değildir.

Tamamıyle insan odaklı hizmet veren ve 18 yıl göz bebekleri olan evlatlarını teslim edebilecekleri bir insan, İyi bir işletme arayan anne, baba ve öğrencisiyle 3 farklı tüketiciye hitap eden, üstelik kilometrelerce uzaklıktaki insanlara kendinizi doğru bir şekilde anlatmanız gereken bir sektördür. Bu kriterleri gözlemlemiş sitelerde yer almak gerekir.

GSB ye bağlı olan işletmelerin Ruhsat alırken ve devamında yaşamış oldukları sorumluluklar ve maddi külfet, Ruhsatsız işletmeler ile haksız rakabete yol açmaktadır. Bu sebeple Ruhsatsız binalar ile GSB den ruhsatlı işletmelerin aynı sitede yer alması kaçak işletmeleri öğrenci ve velinin gözünde legalleştirmiş olur.

İlan verilecek sitede birinci gözlemlemeniz gereken, sitenin sizin tahmin ettiğiniz kelimelerde değil googlenin önerdiği kelimelerdeki aramalarda bulunabilirliğidir. İkincisi sitenin ziyaretçi sayısıdır, ziyaretçi sayısının en doğru şekilde veren, google analytics sistemini sitenize ekleterek sayfanıza kim nereden gelmiş kaç kere gelmiş ve sayfanızda nekadar süre kalmış verilerini aldığınızda ilanınızın hangi sitede yer almasının faydalı olduğuna karar verebilirsiniz.

Gençlik ve Spor Bakanlığına Bağlı olan Özel yurtlar bir sektördür.

1- Doğru broşür hazırlamak.

2-Tamamıyle sektörü iyi analiz ederek doğru fotoğraflar çekmek. İyi bir fotoğraf makinasıyla profesyonel fotoğraf çekmek ayrıdır tüketiciye hitap edecek fotoğrafları çekmek ayrıdır. Her fotoğrafçı her sektörün fotoğraflarını çekemez reklamcılık sektöründe bile stüdyo fotoğrafçılığı-sanayi-konfeksiyon-tekstil-otomobil-doğa vb fotoğrafçılığı birbirinden çok farklı alanlardır.

3-Kayıtlarda Öğrenci ailesi kabulü, işletmenin hazırlıkları.

4-Telefonda nasıl konuşulması gerektiği.

5-Doğru sözleşme yapılması.

6-Binada düzenlemeler.

bunlar ve benzeri konularda müşteri temsilcilerimiz ücretsiz olarak size her zaman yardımcı olur.

Şimdilik aklımıza gelipte sizlere aktara bildiğimiz tecrübeler bunlar, ama bu demek değil ki bukadar aklımıza geldikçe biz yeni birşeyler öğrendikçe sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz.

Özel Yurtlar, Öğrenci Apartları ile Kız ve Erkek Öğrenci Pansiyonlarına yönelik hazırladığımız diğer Makalelerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bize iletmek istediğiniz sorularınıza cevap vermekten mutluluk duyarız. İletişim veya ziyaretçi defteri bölümünden kolaylıkla bize sorularınızı veya tavsiyelerinizi iletebilirsiniz.

Saygılarımızla

Bu yazı 2009 yılında hazırlanmıştır. 2022 yılında güncellenmiştir.

5 Ocak 2022

Paylaş