Anasayfa

Su ve yakıt tasarrufu için önerilerimiz

Diğer özel yurtlardan su tasarrufu için birkaç çözüm öğrendik bunlarıda deneyenler %40 tasarruf ettiğini söylediler bizde paylaşmak istedik.

Katta bulunan tüm soğuk su bataryalarını açın sonra ana vananın başına geçerek suyu yeterli basınca düşene kadar kısın.
Boylerdede aynı şey geçerli sıcak suları açın soğuksu girişini yeterli basınca düşene kadar kısın,

-Sifonlarda gerekli gereksiz çok su tüketen faktörlerden biri
Sifonun su haznesine 1 veya 1.5 litrelik pet şişeye su doldurarak hazneye pet şişeyi koyduğunuzda haznenin alacağı su miktarını azaltırsınız.İkinci bir çözümde haznede bulunan su şamandırasını ayarlayarak daha düşük miktarda su almasını sağlayabilirsiniz.

-Birde Kalorifer peteklerinin su girişindeki borulara bu işi yapanlar bir cihaz takıyor ve soğuksu ile sıcak suyun sürtünmesinden sıcak su elde ediyorlar ve bu sıcak suyu hiç bir enerji kullanmadan bedavaya elde ediyorlar yanlız bu yöntemle elde edilen sıcak suda tazyik yok su bol gelmiyor kalem kalınlığında geliyor bu sistemin kimler tarafından nasıl uygulandığını tam bulamadık bulunca sizlerle paylaşacaz bu arada sizde ısıtma işi yapanlardan araştırabilirsiniz.

Eşanjör sistemi çok farklı bir sistem, mevcut yakıt sistemine bir parça konuyor ve bu parça ile kalorifer kazanını yakarak suyun ısınmasını beklemeden anında ve kesintisiz ve ekonomik sıcaksu elde ediliyor güneş enerjisi dahil her türlü yakıt sistemine uygun, normalde sıcaksu belli bir ısıya geldiğinde 3-5 öğrenci banyoyu kullandığında kazana tekrardan soğuksu alıyor ve kazandaki sıcak suyun derecesi düşüyor bu sistemde hiçbir şekilde derece düşmüyor sıcaksu bir kazanda biriktirilmeden anında sıcaksu veriyor

Bu sistemi bölgenizden bir firma ile kurdurursanız çok daha iyi olur. googleden eşanjör le ilgili arama yapıldığında karşınıza bu işi profesyonelce yapan bir çok firma adresi çıkıyor.

Elektrik tasarrufu için özellikle banyolu odalarda banyo aydınlatmaları sensörlü olması gerekiyor, koridorlarada ya sensörlü veya led ışık.

Bu yazı 2011 yılında hazırlanmıştır.

12 Temmuz 2017

Paylaş