Anasayfa

Su ve yakıt tasarrufu için önerilerimiz

Değerli İşletmeciler toplu barınma hizmeti veren işletmeleirn içerisinde yer alan Öğrenci yurtları, Öğrenci Pansiyonları ve Öğrenci apartlarınında diğer işletmelerde olduğu gibi başlıca gider kalemleri olan Su, Elektrik ve Isınma giderleri ile ilgili, Diğer özel yurtlardan birkaç çözüm öğrendik bunlarıda deneyenler %40 tasarruf ettiğini söylediler bizde sizlerle paylaşmak istedik.

Soğuk ve Sıcak su ile ilgili tasarruf yöntemleri
Katta bulunan tüm soğuk su bataryalarını açın sonra ana vananın başına geçerek suyu yeterli basınca düşene kadar kısın. Her dairede veya katta ayrı vana var ise aynı işlemi daire ve kattaki su saatinin yanındaki vanadan yapabilirsiniz.
Boylerdede aynı şey geçerli sıcak suları açın soğuksu girişini yeterli basınca düşene kadar kısın,

-Sifonlarda gerekli gereksiz çok su tüketen faktörlerden biridir.
Sifonun su haznesine 1 veya 1.5 litrelik pet şişeye su doldurarak hazneye pet şişeyi koyduğunuzda haznenin alacağı su miktarını azaltırsınız.İkinci bir çözümde haznede bulunan su şamandırasını ayarlayarak daha düşük miktarda su almasını sağlayabilirsiniz.

Eşanjör sistemi çok farklı bir sistem, mevcut yakıt sistemine bir parça konuyor ve bu parça ile kalorifer kazanını yakarak suyun ısınmasını beklemeden anında ve kesintisiz ve ekonomik sıcaksu elde ediliyor güneş enerjisi dahil her türlü yakıt sistemine uygun, normalde sıcaksu belli bir ısıya geldiğinde 3-5 öğrenci banyoyu kullandığında kazana tekrardan soğuksu alıyor ve kazandaki sıcak suyun derecesi düşüyor bu sistemde hiçbir şekilde derece düşmüyor sıcaksu bir kazanda biriktirilmeden anında sıcaksu veriyor

Bu sistemi bölgenizden bir firma ile kurdurursanız çok daha iyi olur. googleden eşanjör le ilgili arama yapıldığında karşınıza bu işi profesyonelce yapan bir çok firma adresi çıkıyor.

Elektirk Tasarrufu ile ilgili Önerilerimiz.
Elektrik tasarrufu için özellikle banyolu odalardaki lambalar öğrenci Cuma gününden evine gittiğinde dahi Pazartesiye kadar açık kalabiliyor, Odada olduğundan kontolü ihmal edildiğinden dolayı diğer zamanlardada genelde ışıklar açık kaldığında banyo aydınlatmalarının sensörlü olması mantıklı, olmadı en düşük 2wat gibi led te kullanılabilir, koridorlarada ya sensörlü veya led ışık. Diğre kullanım alanlarında tabki sadece led aydınlatma olması gerekiyor.

Odada ocak, Elektrikli ısıtıcı, Ketıl, Ütü vb. cihazların çalıştırmak hem aşırı elektirk tüketimine hemde cangüvenliğinin riske edilmesine yol açmaktadır. Özellikle sigortaların bulunduğu dairelerde yapılacak bir kaç küçük işlemle bu cihazların kullanımına engel olabilirsiniz.
1- Bir elektrikçi ile görüşerek Odada sadece Telefon ve Laptop Şarjı yapılabilecek kadar sigorta amperlerinin düşürmek.
2- Sigortaları iptal ederek, prize yüksek voltajlı bir cihaz takıldığında kısa süre sonra elektriği kesen röle takılması.
3- Saç Kurutma Makınası veya elektirkli süpürgeyi ne yapacağız ? Saç kurutmayı ayrı hatla otel tipi kullanabilir veya Katlarda uygun bir bölüm ayırarak iki ayna bir kaç tabure ile Makyaj salonu ouşturarak bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

Tabiki siz ne önlem alırsanız alın eğer işletmenin yöneticisi ve personeli sorumluluk sahibi olupta kontrol görevini yerine getirmediğinde her önlem boşa gitmiş olur.

Özel Yurtlar, Öğrenci Apartları ile Kız ve Erkek Öğrenci Pansiyonlarına yönelik hazırladığımız diğer Makalelerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazı 2011 yılında hazırlanmıştır. 2022 Tarihinde güncellenmiştir.

8 Ocak 2022

Paylaş