Anasayfa

Web Siteniz Hakkında Bilgi

Özel Yurdum var ve Web sitesi yaptırmak istiyorum, Nereden Başlamalıyım?
Özel Yurdunuza ait bir web sitesi yaptırmak istediğinizde, en azından aşamalar konusunda temel bilgilere sahip olmanız, tecrübesizliğinizden faydalanarak sömürülmenize engel olacaktır. Öncelikle ilk yapmanız gereken isim almaktır (domain) bir de bu ismin altında site hazırlatmanız gerekir bunlarıda web masterler hazırlar ve siteniz üzerinde değişiklikler yapabilmeniz için her sitenin giriş şifreleri vardır. Domain'in sizin adınıza olması gerekir şifrelerinde sizde olması gerekir. Birde bu sitenin internette yayınlanabilmesi için bir server sunucuda bulundurulması gerekir, buda önemlidir çünkü siz internette her siteye girdiğinizde o siteden bilgisayarınıza veri aktarılır buda ücretine göre limitlidir eğer aldığınız limit yeterli değilse çok girildiğinde siteniz yavaşlar sonrada kapalı duruma geçer.

ÖRNEK:
1- Domaini arsa tapusu gibi değerlendirebiliriz, Tapu(domain) sizin adınıza ise arsa sizindir, Tapu sizin adınıza değilse o arsa üzerinde hiç bir hak iddia edemezsiniz. Arkadaşımın kızı, Tanıdık, aile dostu, öğrencim vb. kimin üstünde olursa olsun tapu= Domain adınıza değilse size ait değildir.

2- Tapusu adınıza olan arsanın üzerine evi müteahhit yapar. (webmaster= Müteahhit Web sitenizi yapar) Şifrelerde çelikkapıları olan pencereleri parmaklıklı evinizin anahtarlarıdır: Eğer ücretini ödediğiniz evin Anahtarları müteahhitteyse, müteahhitle bir sorun yaşadığınızda evinize giremezsiniz.

3-Tapu=Domain bu işten anlayan bi tanıdığın çocuğunun veya yurtta kalan bi öğrencimiz'in üzerindeyse sitenizle ilgili hiç bir hak talep edemezsiniz. Uzun süre boyunca google arama sayfalarında yer edinmiş olan ve para ödediğiniz sitenize verilen tüm emekler boşa gider, en başa geri dönersiniz. Bu sebeple Domain kesinlikle sizin adınıza olması gerekir.

4-Google analytics sistemini sitenize ekleterek, sayfanıza ziyaretçiler nereden gelmiş kaç kere gelmiş ve sayfanızda ne kadar kalmış verilerini aldığınızda ilanınızın hangi sitede yer almasının faydalı olduğuna karar verebilirsiniz.

5-Web masterler veya az çok bu işten anlayanlar sitenin üste çıkması için arama motorlarına kayıt yaparlar. sitenizin kaydını yaptığınız bazı arama motorları özellikle ücretsiz ve çok düşük ücretle kayıt yapılanlar, sizin üzerinizden zararlı sitelere yönlendirmek için isminizi kullanabilirler,
Örnek:
Öğrenci veya veli google arama çubuğuna Ankara Özel Yurtlar yazarak aradığında sizin siteniz ön sayfada çıkar ve öğrenci yurdu buldum (özellikle kız yurtları) beklentisiyle tıkladığında karşısına zararlı siteler çıkabilir. Google bu siteleri kısıtladığından farklı hizmetler veriyomuş gibi göstererek kaydınızı alırlar siz bir siteye kayıt yaparsınız fakat isminiz yer almak istemeyeceğiniz diğer bir çok sitede yeralır. Bu tür firmlara ulaşmak mümkün olmadığından kaydınızıda silmeniz mümkün değildir.

6-Sitenizi bedava kaydederken, kaydınızı silmek istediğinizde ulaşabileceğiniz sitelere kaydedin.

7-Google arama çubuğuna site adresinizi bitişik yazarsanız ozelyurtpansiyon.com gibi ne tür sitelerden link verildiğini öğrenebilirsiniz.

8-Hiç kimse hiç bir şekilde para karşılığında Özel Yurtları,KIz Yurdu veya Erkek Yurdu ile diğre internet sayfalarını arama sayfasında üst sıralara çıkartamaz. Üstte olabilmek için sizden çok daha fazla para ödeyebilecek sektörler var, ama google arama motorunun diğer arama motorlarından farklılığı sadece kullanıcı odaklı olmasıdır. Kullanıcının işine yarayacak siteleri öne alır. Google kriterlerine uygun olanlar tamamen sistemden dolayı üste çıkar milyonlarca dolar kazanan google gibi bir arama motoru sizce kaç paraya güvenilirliğini zedeleme riskini göze alır.

Bu tür tekliflere şunu sorabilirsiniz örneğin ben yüz tl verdiğimde üste olacağım, o zaman başka firmada 100 tl verdiğinde onudamı üste alıcaksın tek bir üst olduğuna göre 2 firma nasıl aynı üstte olacak.


Özel Yurtlar, Öğrenci Apartları ile Kız ve Erkek Öğrenci Pansiyonlarına yönelik hazırladığımız diğer Makalelerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazı 2006 yılında yazılarak, 2021 yılında düzenlenmiştir.

7 Aralık 2021

Paylaş