Anasayfa

Web Siteniz Hakkında Bilgi

Yurdunuza ait bir web sitesi yaptırmak istediğinizde birinci yapmanız gereken isim almaktır (domain) birde bu ismin altında site hazırlatmanız gerekir bunlarıda web masterler hazırlar ve siteniz üzerinde değişiklikler yapabilmeniz için her sitenin giriş şifreleri vardır. Domain'in sizin adınıza olması gerekir şifrelerinde sizde olması gerekir. Birde bu sitenin internette yayınlana bilmesi için bir server sunucuda bulundurulması gerekir, buda önemlidir çünkü siz internette her siteye girdiğinizde o siteden bilgisayarınıza veri aktarılır buda ücretine göre limitlidir eğer aylık limit yeterli değilse çok girildiğinde siteniz yavaşlar sonrada kapalı duruma geçer.

ÖRNEK: Domain arsa tapusudur, Tapu sizin adınıza ise arsa sizindir. Bu arsanın üzerine evi müteahhit yapar(webmaster) Şifrelerde çelikkapıları olan pencereleri parmaklıklı olan evinizin anahtarlarıdır: Anahtarlar müteahhitte olursa müteahhitle bir sorun yaşadığınızda evinize giremezsiniz. Tapu(Domainde) bu işten anlayan bi tanıdığın çocuğunu veya yurtta kalan bi öğrencimiz'in üzerineyse sitenizle ilgili hiç bir hak talep edemezsiniz.

Google analytics sistemini sitenize ekleterek sayfanıza kim nereden gelmiş kaç kere gelmiş ve sayfanızda ne kadar kalmış verilerini aldığınızda ilanınızın hangi sitede yer almasının faydalı olduğuna karar verebilirsiniz.

Web masterler veya az çok bu işten anlayanlar sitenin üste çıkması için arama motorlarına kayıt yaparlar. sitenizin kaydını yaptığınız bazı arama motorları özellikle ücretsiz ve çok düşük ücretle kayıt yapılanlar, sizin üzerinizden zararlı sitelere yönlendirmek için isminizi kullanabilirler, örnek öğrenci veya velisi google arama çubuğuna ankara özel yurtlar deyip aradığında sizin siteniz ön sayfada çıkar ve öğrenci yurdu buldum(özellikle kız yurtları)beklentisiyle tıkladığında karşısına zararlı siteler çıkabilir. Google bu siteleri arama sayfalarından sildiğinden farklı hizmetler veriyomuş gibi göstererek kaydınızı alırlar siz bir siteye kayıt yaparsınız fakat isminiz yer almak istemeyeceğiniz diğer birçok sitede yeralır. Bunlara ulaşmak mümkün olmadığı için kaydınızıda silmeniz mümkün değildir.

1-Sitenizi bedava kaydederken, kaydınızı silmek istediğinizde ulaşabileceğiniz sitelere kaydedin.

2-Google arama çubuğuna site adresinizi bitişik yazarsanız ozelyurtpansiyon.com gibi ne tür sitelerden link verildiğini öğrenebilirsiniz.

3-Hiç kimse hiçbir şekilde para karşılığında sizi arama sayfasında üst sıralara çıkartamaz. Üstte olabilmek için sizden çok daha fazla para ödeyebilecek sektörler var ama google arama motorunun diğer arama motorlarından farklılığı sadece kullanıcı odaklı olmasıdır kullanıcının işine yarayacak siteleri öne alır. Google kriterlerine uygun olanlar tamamen sistemden dolayı üste çıkar milyonlarca dolar kazanan google gibi bir arama motoru sizce kaç paraya güvenilirliğini zedeleme riskini göze alır. Bu tür tekliflere şunu sorabilirsiniz örneğin ben yüz tl vereceğim üste alacaksın o zaman başka firmada 100 tl vericek onudamı üste alıcaksın tek bir üst olduğuna göre 2 firma nasıl aynı üstte olacak.
Bu yazı 2006 yılında yazılmıştır.

12 Temmuz 2017

Paylaş