Anasayfa

Yurt Takip Programları, Parmak izi ve Turnike Sistemleri

Piyasada yüzlerce yurt takip programı turnike ve parmakizi sistemleri yapan firmalar var. İnanın öyle isim yapmış firmalardan büyük paralar karşılığında bu hizmetleri alan okadar özel yurt varki, ama geriye sadece boşa verilen para ve sinirlerin bozulmasıyla turnikelerin veya parmakizi sistemlerinin kapatılarak süs olması kalmış. İsteyene her birinin iletişim bilgilerini veririz.

Bu sistemleri kurdurmak istediğinizde ne yapmak lazım.

1- Hangi firmadan hangi ürünü alacaksanız daha evvel hangi işletmede bu sistemi kurduysa oranın telefonunu alarak üşenmeden arayın ve kaç senedir kullandıklarını sorup memnuniyetlerini öğrenin.

2- Kartlı sistem sadece gösteriş içindir güvenli giriş çıkış kontrolü sağlanamaz. Bir öğrenci kartını başka öğrenciye verebilir.

3-Parmakizi sistemi eğer turnike sistemi yoksa oda sağlıklı değildir çünkü 3 öğrenciden biri parmak basar hepsi girer veya çıkar.

4- Turnike, Parmakizi, Yurt takip programı ve içeride satış yapılacaksa, programlar birbirine entegre olmalıdır.

5- Genelde İzmir, Ankara, İstanbul hariç diğer şehirlerdeki işletmeler hep şunu söyler bizim şehirde bu işi yapacak adam yok diyerek Ankara'da İstanbul'da İzmir'de bu işi yapacak firma ararlar sonrasındada genelde sonuç hezimettir çünkü mesele bu sistemleri almak değildir mesele sorun çıktığında servis verecek veya yakasını tutabileceğiniz hesap sorabileceğiniz bir muhatabı yakınınızda bulmaktır.

Artık hiç bir şehir geri kalmış durumda değil internet ortamında popüler olan ünlü kimi sitelerin merkezleri anadolu diye tabir edilen şehirlerde.

Turnike veya parmak isi sistemlerini belki bulunduğunuz şehirde üretmiyorlar ama bu bir programla çalışıyor. Yapılması gereken kendi şehrinizden bir firma bulmak ve ona konuyu anlatmak oda bu işin altından kalkıp kalkamıyacağını söyler ürünleri İstanbul veya Ankara'dan veya İzmir'den alırsınız kalanıda şehrinizde bulunan firmayla bir taahhütname ve sözleşmeyle aksaklıkta tazminat ödemeyi kabul edecek kişiyle anlaşırsınız. Tazminat diyoruz çünkü tazminat ödemeyi göze alacak bir firma bu işi yapabilecek kişidir, tazminatı ve sözleşmeyi kabul etmeyenle iş yapmayın işine güvenmediği için sözleşmeye yanaşmaz.Aslına bakarsanız yurta yaptıracağınız her şeyi internet sistemi, kalorifer vb tümünde önce firmadan nasıl bir hizmet istediğiniz ile firmanın taahhüt ettikleriyle ilgili bir tazminatlı sözleşme yapın fiyatı daha fazlada olsa bunu yapın çünkü aksaklıklar çıktığında çok daha fazla para ödeniyor.

6-Parmakizi sistemi kuru bir ortama kurulması gerekir, nemli ve ıslak bir parmağı sistem okuyamaz. Parmak izi sisteminde olacak sorunlardan biri sistem öğrenci saatinde giriş yapsada ailesine otomatik olarak gelmedi diye e posta atabiliyor.

7- Yurt takip programlarında kimi programlar kapasiteye göredir kimindede kapasite gözetilmez. Kimide cingözlük yaparak size programı satar ama sizin bu programa her yıl para ödemeniz gerektiğini söylemez.

Aslında sözün özü ne yapacaksanız muhakkak sözleşme ve tazminatlı taahhütname düzenleyin. Siz ödüyeceğiniz parayı ödeyin ama aksaklıklarıda siz düşünerek üzülmeyin bırakın işini yapması gerekenler onu düşünsün.

Özel Yurtlar, Öğrenci Apartları ile Kız ve Erkek Öğrenci Pansiyonlarına yönelik hazırladığımız diğer Makalelerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazı 2008 yılında hazırlanmıştır. 2021 de Güncellenmiştir.

7 Aralık 2021

Paylaş