Türkiye Yurtları

Bursa Özel Yurtlar
Adres:
Sakarya Mh. Kamelya Sk. No:29 Görükle - Nilüfer/ Bursa
23 Yorum yapıldı.  |   66504 Gösterim
Tip:
Kız Öğrenci Yurtları
İl:
Bursa
İlçe:
Merkez
Adres:
Sakarya Mah.Harmanlık Cd.(Merkez Kampüs Yolu Üzeri)No:3 Görükle-Nilüfer/ Bursa
33 Yorum yapıldı.  |   37085 Gösterim
Tip:
Apart
İl:
Bursa
İlçe:
Merkez
Adres:
Dumlupınar Mah. Elvan Sk. No:3 Görükle-Nilüfer/ Bursa
(0) Yorum yapıldı.  |   5781 Gösterim
Tip:
Apart
İl:
Bursa
İlçe:
Merkez
Adres:
Görükle Mah. Eymir Cad. No: 10 Bursa
1 Yorum yapıldı.  |   4125 Gösterim
Tip:
Karma
İl:
Bursa
İlçe:
Merkez
Adres:
Kayhan Mah. 2. Cad. Vefa Sok. No: 20/22 Gemlik/ Bursa
27 Yorum yapıldı.  |   16494 Gösterim
Tip:
Kız Pansiyonları
İl:
Bursa
İlçe:
Gemlik

Bursa'da Nasıl Yaşanır ?

Bursa Uludağ Üniversitesini kazandınız artık hiç bilmediğiniz bir şehirde veya ücra bir ilçede evinizden çok uzakta yeni bir yaşama başlayacaksınız.
Korkmayın..!
 Çünkü buralardaki insanların çocuklarıda başka şehirlere belkide sizin yaşadığınız şehire sizin gibi hiç bilmediği bir şehirde okumanın korkusu ile gidiyor. Buradaki insanlarda sizlerin ana babalarınızın yaşadığı kaygıyı sizinle ailenizle aynı zamanda yaşıyor, bu yüzden veya öğrencilerin bölgelerindeki ekonomik hareketliliğe katkıda bulunduklarından dolayı sıcak davranıp sizlere yardımcı olacaklardır. Küçük şehir ve ilçelerde işiniz çok daha kolay  insanları genelde misafir perverdir. Güleryüzle bir selam vermenin iyigünler dilemenizin karşılığını fazlasıyla alırsınız. Sizden önce bazı öğrencilerin uygunsuz davranışlarından dolayı belki biraz önyargılı davranırlar ama hem kendinize hemde onlara biraz zaman verirseniz çok rahat bir üniversite yaşamı geçirmiş olursunuz. Hem fenamı sizde gittiğiniz bölgenin kültürünü, doğasını, yaşamlarını gözlemleyerek yaşayarak vizyon sahibi olacaksınız. Yaşamınıza tecrübe katacak. Birde sizden önce bu şehirde okumaya gelen ve eyvah! Ben burada naparım? nasıl hayat geçer? diyen ve okul bittikten sonra yaşamını burda sürdürmeye karar veren okadar çok öğrenci varki sayılarını bilseniz şaşarsınız. Öğrencilere konaklama hizmeti veren işletmeleri seçtiğinizde, sizinle ilgilenmek zorunda olan yurt yetkilileri, yaşamınızı kolaylaştıracak, yabancılık çekmemenize yardımcı olacaktır.


Bursa'daki Özel Kız Erkek Öğrenci Yurtlarının 2019 - 2020 Bir eğitim dönemi ortalama fiyatları:

Özel Kız öğrenci yurtları Ücretleri Yemekli:            3.500.tl ile 12.500.tl arasıdır.
Özel Erkek Öğrenci Yurtları Ücretleri Yemekli:            00.tl ile 00.tl arasıdır.
Apartların Ücretleri                                                         3.000. tl ile 13000 tl arasıdır. 

 Büyük şehir belediyesidir.Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer merkez ilçeleridir. Gürsu ve Kestel herne kadar ilçe konumundada olsa bursa bir metropol olma yolunda hızla ilerlediğinden şehir merkezine okadar yakındırlarki metro ile ulaşım vardır. Görükledeki uludağ üniversitesi merkez kampüsünden metroya bindiğinizde gürsu ve kestele ulaşım çok kolaydır.

Ankara güzergahında Yenişehir ilçesinde Havaalanı vardır.Havaalanına Belediye Otobüsleriyle ulaşım sağlanmaktadır. www.bursa.bel.tr
İstanbul Yeni kapıdan 45 dk'da www.burulas.com.tr  www.ido.com.tr Deniz otobüsüyle Mudanya'ya gelinir. Metroyla aktarma yaparak, beşevler istikametine giden metroya binerseniz Uludağ üniversitesi görükle kampüsünün içine kadar  gidebilirsiniz. İstanbuldan Deniz uçağı ile 18 dakikada Gemlik'e seferler vardır.
(Ankara istikametinden gelende terminalde iner, Firmaların Şehiriçi Servisleri yok)Otobüsünüz  perona girerken sağ tarafınızda terminal binasının arkasındaki Sarı belediye otobüsleri sizi kampüse götürür. Otobüslerde ve metroda para geçmiyor otobüslerin yanındaki bilet gişelerinden bilet alabilirsiniz. İzmir İstikametinden Bursa'ya girmeden Görüklede veya üniversitede inmeniz lazım. Biletinizi alırken; Firmaya Görükle veya Kampüse servisleri olup olmadığını sorun. (Nilüfer turizm www.niluferturizm.com.tr  ve Kamilkoç'un www.kamilkoc.com.tr  servisi var) yayada gidebilirsiniz ama tenhadır gece veya eşyanız varsa zor olur.

Neler Yapabilirsiniz:
İskender kebap yiyecekseniz kebabı kömür ateşinde pişiren kebapçıda yemenizi tavsiye ederiz. Bursada ünlü olmayan hemen hemen tüm kebapçılar kebabı güzel yapar, yediğinizde kebabın neden bu kadar ünlü olduğunu anlarsınız.
Kestane Şekeri Kafkas'ta yenir.
Fethiye Kültür merkezi Mudanya yolunda. Atatürk kültür merkezi heykelde.
Sinemalar:Hemen her yerde var.
Alış veriş merkezleri: İzmir yolunda carrefour, Terminalin yanında AS Merkez, Heykel otobüsüyle de Zafer Plazaya gidebilirsiniz. 
Denize girilebilecek yer:Marmarada kalmadı ama cesursanız Görükleye yakın olan Mudanyanın Zeytinbağı, Bademli'si ve Eşkel sahili var. Küçük ve büyük Kumla, Armutlu sahilleride uzaktır  
Uludağ'a veya millipark'a:Heykel otobüsüyle Çakırhamam da inip taksi dolmuşlarla çıkabilirsiniz. Teleferik semti otobüsüne binerseniz, teleferikle çok daha keyifli  çıkarsınız tabi oteller bölgesine gitmeniz için teleferikten inip minibüslere binmeniz gerekir. Arabanızla  kampüs Bursa arası Acemlerden girerek Çekirge semti sonrasında Uludağ.
Demirtaş barajı piknik alanı: Burda uçurtma şenlikleri ve Uluslararası çim kayağı müsabakaları düzenlenir. İstanbul yolunda.
Kültürpark: Kampüsten Bursaya girince Sağda çay bahçeleri , Kafe , Disko , Barlar ve luna parkı var.
Olimpik yüzme havuzları:Çekirge semtinde(Kampüs Bursa arası acemler kavşağından sağa dönerek çıkılır)
Arap şükrü sokağı:Heykel Otobüsüne binerek Çatalfırın durağında inin Barlar sokağıdır. Burası Altıparmak caddesidir merkezi ve kalabalık bir  caddedir. Heykele metroda gider ama Beşevlere kadar otobüs veya minibüse binmeniz Haşimişcan(fomara)istasyonunda inmeniz gerekir.
Hayvanat bahçesi:Kampüs-Bursa arasından İstanbul yoluna bağlanan çevre yoluna gireceksiniz Avrupanın 3.büyük hayvanat bahçesidir. Otobüste gider.
Botanik Park:İçinde çeşitli ülkelerin(fransa-japonya,hollanda)yemyeşil  bahçeleri var. Göletler,Tarihi Bursa konakları giriş ücretsizdir. Burada İster yürüyüş yapın ister spor yapın yeterince büyük bir alan. Saati 5 ytl ye bisiklet kiralayarak dolaşabilirsiniz.
Uluabat gölü: Kampüs ile İzmir arasında yaklaşık 10 km uzaklıkta Akçalar beldesinin içinden veya Yarım ada olan Gölyazı'dan burdaki piknik alanlarına gidebilirsiniz.

İLÇELERE ULAŞIM: İstanbul'dan İznik ilçesi Sakarya, Pamukova, Mekece istikametinden kestirmedir. Buradan Yenişehir, İnegöl'ede kestirme geçebilirsiniz, Ankara'dan Bilecik Osmaneli üzerinden  veya İnegöl-Yenişehir-İznik-İzmir'den Bursa, Gemlik,Orhangazi
İnegöl ve Yenişehir,  Ankara Bursa arasındadır. 
Orhangazi ve Gemlik, İstanbul, Bursa arasında AOS meslek okulu da bu yolda terminalin yanında. Mustafakemalpaşa ve Karacabey, Bursa-İzmir arasında.
Keles, Orhaneli'ye,Kütahya, Tavşanlı kestirmedir. İzmir tarafından otobana girmeden. Carrefour'un yanındaki ilk köprülü kavşaktan sağa Orhaneli-Keles yoluna dönmeli. İstanbul'dan özdilek tesislerini geçer geçmez sağa İzmir istikametine gireceklerdir. Ankara'dan otoban'a girmeden şehrin içinden geçip Carrefour'dan soraki ilk Köprülü kavşaktan sola dönecekler.

Uludağ Üniversitesi : www.uludag.edu.tr  Üniversite merkez kampüsü şehre izmir yönünden girişte yaklaşık 15 km uzaklıkta yer alır. üniversiteden şehrin hemen heryerine belediye otobüsleri minibüsler ve tramvay ile çok rahat ulaşım vardır.

Ali Osman Sönmez Meslek Yüksek Okulları Kampüsü: İstanbul yönünden girişte şehre yaklaşık 10 km uzaklıkta Şehirler arası otobüs terminalinin yanında çevresinde büyük alışveriş merkezleri ile çevrili hareketli bir bölgededir. Günün her saati toplu taşıma araçlarıyla kolay ulaşım vardır.

 Nilüfer merkez ilçedir. Uludağ üniversitesinin merkez kampüsüne ismini veren Görükle köyü  Bursanın Merkez ilçesi Nilüferdedir,  adeta bir öğrenci köyü haline gelen Görüklede öğrencinin ihtiyaç hissedebileceği hertürlü sosyal imkan mevcut, öyleki öğrenciler bursa şehir merkezine bile pek gitmezler. Görükleden belediye otobüsleri şehrin her tarafına gider. Sadece adı köy olarak kalan görüklede postanede dahil tüm banka atm leri var, kampüstede bütün bankaların atm lerini bulabilirsiniz, ayrıca kampüse çok yakın olduğundan kampüsün içendeki metro istasyonundan şehir merkezinede hem metro ile hemde otobüsler ile kolay ulaşım var. Görüklede Uludağ Üniversitesi kız erkek öğrencilerine yönelik özel yurtlarda var fakat özel yurtlardan daha fazla apartlar, stüdyo daireler ve 1+1, 2+1 daireler tarzında kiralık evler vardır.
Osmangazi merkez ilçedir : Bursa teknik üniversitesi Osmangazi yerleşkesi bu ilçededir. Heykel, Altıparmak, Merinos, Çırpan Mahalleleri Bursanın şehir merkezi olan Osmangazi'de dir.
Yıldırım merkez ilçedir : Bursa Teknik Üniversitesi Rektörlüğü 152 evler mahallesinde Uludağ Üniversitesi Eğitim fakültesinin eski yerleşkesindedir. Yıldırım Beyazıt Han' ın türbesinin bulunduğu Yıldırım mahallesi, Bursanın en eski mahahallerinden ismini alan Yıldırım ilçesi Bursa'ya Ankara yönünden girişteki merkez ilçedir.
Görükle : DİKKAT..!
Uludağ Üniversitesi merkez kampüsünün bulunduğu Görükle beldesi her şehirde olan üniversite yaşamının olduğu bölgeler gibi Uludağ üniversitesinin öğrenci bölgesidir. 2001 - 2006 yıllarında görükle'de pek fazla bina yoktu bildiğiniz köydü binayı bırakın oturup çay içebileceğiniz bir kafe dahi bulamazdınız, 2015 yılına kadar hızla çoğalan Lüks kafeler ve Restauranlar, Barlar ile bölge artık yaşam dolu hal aldı. Aynı zaman da çok fazla sayıda binalar yapıldı bu binaların geneli öğrenci konaklamasına yönelik apart veya stüdyo daire tarzında. Görüklede çok fazla sayıda öğrenci apartı vardır, tabiki bu aşırı öğrenci yoğunluğu beraberinde öğrenci barındırma sektöründe hizmet veren firmaların kalitesindede düşüşü getirdi, normalde sade bir apartman görünümünde olan adı şu apart veya bu apart olan binalarda hem öğrenci apartı hem günlük kiralık, saatlik apart olarakta hizmet vermekte, Parasını ödeyen herkese kız veya erkek öğrenci hatta öğrenci veya normal müşteri ayrımı yapmadan aynı ortamda hizmet veren kaliteli veya çok kalitesiz apartlarda var, Geçmişte bu apartlarda yaşanan çok olumsuz şeylerden dolayı öğrenci apartı seçiminde bu olasılıkları göz önünde bulundurarak kurumsal firmalardan yana veya MEB e bağlı Özel Kız Erkek Öğrenci yurtlarından yana karar vermenizi tavsiye ederiz.

 Büyükorhan Meslek Yüksek Okulu : Bursanın Uludağındadır Kütahya dan gelişte Tavşanlı ve Harmancık ilçelerinden sonra ulaşabilirsiniz. Balıkesirden Dursunbey üzerinden kestirme yol var ama yol çok zahmetli dağ yoludur bu yüzden Bursa şehir merkezinden gelmek daha rahattır. Bursanın en küçük ilçesidir. Bursa şehir merkezinden Büyükorhana mesafe yaklaşık 85 km 1 saat 45 dakikadır.

 Bursa Gemlik Asım Kocabıyık Meslek Yüksek Okulu : İstanbul yolundan ilçe merkezine girerken kavşaktan hemen sola döndüğünüzde 100 metre sonra sahilde Bursa Gemlik Meslek Yüksek Okulu Fotoğrafıkampüse ulaşırsınız okul ilçe merkezinde sayılır yürüyerek gelebilirsiniz ilmerkezine çok yakın bir ilçe bazı öğrenciler Bursada ev tutarak okula gidip geliyor. Nüfusu 100000 civarında büyük bir ilçe. Gemlik Serbest Bölgesi, körfezi, Zeytini ve istanbul Bursa yolculuğunu 18 dakikaya indiren deniz uçağı ile ünlü olan deniz kenarında şehir merkezine 20 dakika uzaklıkta, şehirmerkezine sürekli ulaşımı olan bir lçedir.

 Harmancık Meslek Yüksek Okulu : Bursa'nın ilçesi olmasına rağmen Kütahya'ya ve Tavşanlı ilçesine çok daha yakın olan Harmancık küçük bir ilçedir. Bursa şehir merkezine uzaklığı 95 km yaklaşık 2 saattir.

 İnegöl Meslek Yüksek Okulu : Ankara'ya gidişte yol İnegöl'ü ikiye böler ama şehir merkezi sağınızda kalır girişinde Yenice köprülü kavaşaktan sonraki ilk dönel Bursa İnegöl Meslek Yüksek Okulu Fotoğrafıkavşaktan sağa gireceksiniz yaklaşık 100 m sonra  itfaiyesinin bulunduğu kavaşaktan devam edeceksiniz bu yolda solunuza çıkacak ilk girişten girin 200 - 300 mt sonra MYO Ulaşıcaksınız, Mobilya sanayii ile ve köftesiyle ünlü olan İnegöl Bursanın en büyük ilçesidir. Bursa şehir merkezine yaklaşık 45 kilometre yarım saat uzaklıktadır.

 

 Karacabey Meslek Yüksek Okulu : 
Bursa Karacabey Meslek Yüksek Okulu FotoğrafıBalıkesir - Bursa Karayolundan Çanakkale kavşağından girilir terminal yol üzerindedir. Çanakkale ve Bandırmaya giden otobüslerle ve İzmir yolu üzerinde bulunan yakın ilçe Mustafakemalpaşa'dan sürekli ulaşım vardır. İlçe merkezi yolun sağında kalır hangi girişten girseniz Atatürk heykelinin olduğu meydanına çıkarsınız bu meydanda ünlü otelin sağındaki aradan girer ve mezarlığı sağınıza alarak devam ettiğinizde yukarıda MYO binasına ulaşırsınız. Marmara denizinede sahili olan Karacebeyin Boğazı ve Yeniköy sahilleride yazları tatilcilerin akınına uğrar. Bursa şehir merkezi Karacabey arası yaklaşık mesafe 65 km 50 dakikadır.

 Keles Meslek Yüksek Okulu : Bursa'nın dağ ilçelerinden biridir kütahya üzerinden geleceklere tavşanlıdan çok kestirmedir. Küçük bir ilçedir. Kışları sert soğuk olur. Keles'in Bursa şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 60 km 1 saat civarıdır.

 Mustafakemalpaşa Meslek Yüksek Okulu : 
Bursa Mustafa Kemalpaşa Meslek Yüksek Okulu FotoğrafıBalıkesir yolu üzerindedir çevre yoluna paralel 2 girişi vardır. Bursanın İnegöl'den sonra 2. büyük ilçesidir Bursa girişinden Mustafakemalpaşaya girdiğinizde harika bir cadde peyzajı eşliğinde yaklaşık 2 km sonra solunuzda TEK binasının yanından girişte Meslek yüksek okulu binasına ulaşırsınız. Balıkesir yönünden girdiğinizde şehrin merkez caddesinden devam ederek sola Bursa tabelasını takip eder devamında sağınızda TEK binası ve yanında Myo. Bursa şehir merkezine yaklaşık 90 km uzaklıktadır.

 

 Orhaneli Meslek Yüksek Okulu :

 Orhangazi Meslek Yüksek Okulu : Bursa'dan Yalovaya gidişte Yol ilçeyi ortadan böler solunuzda Göl alışveriş merkezinin olduğu kavşaktan girdiğinizde ilçenin Bursa Orhangazi Meslek Yüksek Okulu Fotoğrafımerkez caddesine ulaşırsınız sağa dönerek yaklaşık 200 m sonra sağınızda Orhangazideki M.Y.O. ulaşırsınız terminale yakındır. İznik gölünde yüzülebilir ve piknik alanları vardır. Yalovaya ve Gemliğe yakındır. Bursa şehir merkezine orhangazi uzaklık 50 km 40-45 dakika civarıdır.

 Yenişehir İbrahim Orhan Meslek Yüksek Okulu : Ankara'dan gelişte İnegölden kestirmedir. İstanbuldan gelişte İznik üzerinden kestirmedir. İznik yönünden ilçeye Bursa Yenişehir Meslek Yüksek Okulu Fotoğrafıgirişte sağda okul binası görünür. Binanın yanında kredi yurtlar kurumunun binası var okulun çevresinde yerleşim yerleri mevcut öğrenciler genelde yürüyerek gidiyor. Bursa şehir merkezine Yenişehir mesafesi yaklaşık 55 km 35-40 dakikadır.

 İznik Meslek Yuksek Okulu : Orhangaziden veya Gemliğe gelmeden İznik yoluna girdiğinizde yaklaşık 45 km sonra ilçe girişinde ilk kavşakta sağda devlet Bursa İznik Meslek Yüksek Okulu Fotoğrafıhastanesinin yanından girerek yaklaşık 300 metre sonra okula ulaşırsınız minibüs durakları hastanenin önünde olduğu için okula 200 metre uzakta ilçe merkezine gitmek için bu minibüslere binmeniz gerekiyor ama okula yakın yerleşim yerleri var. Adeta bir deniz büyüklüğünde olan İznik gölü ve çevresi özellikle yazları çok hareketlidir. Sakaryadan pamukova ve mekece üzerinden kestirmedir. Bursa Şehirmerkezinin İznike uzaklığı yaklaşık 70 km 1 saat civarıdır.

 Kestel : Bursaya Ankara yönünden giriştedir metro ile ulaşım var, Öğrencilerle ilgili bir ilçe değildir. Görükleye yaklaşık 20 km uzaklıktadır.

 Mudanya : İstanbula Deniz otobüslerinin kalktığı limanı olan Bursayla nerdeyse birleşmiş durumda olan sahil ilçesidir. Herhangi bir üniversite bölümü yok ve Üniversitelerede çok uzaktır. Bursa şehir merkezinden Mudanyaya uzaklık yaklaşık 30 km 20 dakikadır. Metro ile şehir merkezine ulaşım vardır.

 Gürsu : Bursa şehir merkezine çok yakın bir ilçedir, Metro ile ulaşım var, Öğrenciyle ilgili bir ilçe değildir. 

Sosyal Medya

Bizi Facebook'tan takip edin Bizi Twitter'dan takip edin Bizi Google Plus'tan takip edin