Anasayfa

Gazimağusa Kız Erkek Öğrenci Yurtları

Bu sayfada kayıtlı öğrenci yurdu bulunmamaktadır.

Diğer Gazimağusa Yurtları

Mağusa'da Nasıl Yaşanır ?

(DAÜ) Doğu Akdeniz Üniversitesi - Eastern Mediterranean Universty, Ada Kent Üniversitesini kazandınız artık hiç bilmediğiniz bir Ülkede evinizden çok uzakta yeni bir yaşama başlayacaksınız.
Korkmayın..!

Çünkü Mağusa'taki ailelerin çocuklarıda başka şehirlereve ülkelere belkide Türkiye'ye sizin yaşadığınız şehire sizin gibi hiç bilmediği bir şehirde okumanın korkusu ile gidiyor. Gazimagosa'daki insanlarda sizlerin ana babalarınızın yaşadığı kaygıyı sizinle aynı zamanda yaşıyor, bu yüzden veya öğrencilerin bölgelerindeki ekonomik hareketliliğe katkıda bulunduklarından dolayı sıcak davranıp sizlere yardımcı olacaklardır . Gazimağusa'da işiniz çok daha kolay insanları genelde misafir perverdir . Hem kendinize hemde onlara biraz zaman verdiğinizde çok rahat bir öğrencilik hayatı geçirmiş olursunuz . Hem fenamı sizde Kıbrıs'ın kültürünü, doğasını, halkının yaşamlarını gözlemleyerek yaşayarak vizyon sahibi olabilirsiniz . Yaşamınıza tecrübe katılır.. Birde sizden önce K.K.T.C. ye okumaya gelen ve eyvah ben burada naparım nasıl hayat geçer diyen ve okul bittikten sonra güzel hatıralardan ayrılacağından dolayı çookk üzülen o kadar çok öğrenci varki sayılarını bilseniz şaşarsınız. Eğitim sürenizce konaklamak için Özel Kız öğrenci yurtlarını veya Erkek Öğrenci Yurtlarını Öğrencievlerini - pansiyonlarını apartları seçerken Mağduriyet yaşamamanız için kurumsal işletmeleri tercih etmenizi öneririz. Sizinle ilgilenmek zorunda olan özel yurt yetkililerinin Yaşamınızı kolaylaştıracağına emin olun.

Kıbrıs Gazimağusa'da ki Özel Kız ve Erkek Öğrenci Yurtlarının 2021 - 2022 Bir eğitim dönemi ortalama Ücretleri Fiyatları:

Özel Kız öğrenci yurtları sadece yatak: 0.tl ile 00 tl arasıdır.
Özel Erkek Öğrenci Yurtları sadece yatak: 00tl ile 00 tl arasıdır.
Apartların pansiyonların stüdyo dairelerin öğrenci evlerinin +Elektrik+Su+ İsterseniz İnternet ücreti vardır.

Ulaşım: K.K.T.C. ye gelmek için en uygun olan yol uçaktır ama biletinizi ne kadar erken alırsanız o kadar ekonomik gelirsiniz.Kuzey Kıbrıs'a Havaalanı olan hemen her şehirden uçak var.Biz Pegasus Hava Yollarından dolayı Sabiha Gökçen'i tarif edelim. İstanbul'un çeşitli semtlerinden servis var.
İstanbul dışından Anadolu tarafından geldiğinizde Pendik köprüsünde inerek (indiğiniz otobüs durağından Kurtköy tarafına doğru 50 mtr de devamlı taksi var Pendik köprüsünden havaalanına giden iki yol var biri kısa, diğeri biraz daha uzun. Ayrıca Bursa, Sakarya ve Kocaeli'den belediye veya Özel sektör ile çok rahat ulaşım imkanlarıda mevcut.
Havaalanına Dış hatlar teminaline girerken bütün metal eşyalarınızı montunuzun cebine kemerinizde dahil koyarsanız 1.Güvenlikte sepete montunuzu koyar valizinizide banta bırakır (Valizinizi açmak zorunda kalmamanız için Bilgisayarınızı yanınıza alın. Laptop, Fotoğraf makinesı kırılacak ve değerli eşyalarınızı uçağa yanınıza alın.) rahatça geçersiniz. Küçük boy Valiziniz varsa yanınıza alarak, hem valizinize zarar gelmesini önleyebilirsiniz, hemde indiğinizde dakikalarca valiz bekleme telaşına düşmeden dolayısıyla sırada beklemeden K.K.T.C. ye giriş yaparsınız. Alış veriş yapacaksanız, Eskiden Kıbrıs gümrüklerindeki freeshoplarda her şeyi çok daha ucuza alabiliyordunuz ama artık marketler çok daha uygun fiyatla satış yapıyor. Pegasus havayolların da ulaşım ucuz fakat yiyecek ve içecek servisi paralıdır atıştırmayı seviyorsanız, Yiyecek ve içeceğiniizi alarak uçağa binin yoksa bir çubuk krakere 2 euro ödemek zorunda kalırsınız.

Kıbrıs'ta Trafik İngiltere'deki gibi, gidişler soldan gelişler sağdan olması dolayısıyla Türkiye'de araç kullanmaya alışmış sürücülere oldukça ters gelmektedir. Benim tavsiyem kesinlikle arabanızla gelmeyin (Velilerin çocuklarına konfor için aldıkları arabalar inanın çook üzücü sonuçlara sebep oluyor) çünkü trafiğin ters olmasından dolayı fazlasıyla ciddi kazalar meydana gelmektedir.

Ercan Havaalanından toplu taşıma hizmeti veren KIPHAS otobüsleri ile Gazimağusa'ya gelirsiniz.
Silifke Taşucundan Deniz otobüsüyle 2 saatte Girne Limanına gelebilirsiniz veya aracınızla binebileceğiniz feribotla 5 saatte Girne'ye ulaşabilir.
Bir diğer alternatifte Mersin'den büyük gemilerle Gazi Mağusaya 12 saatlik bir yolculuğu göze alarak ulaşım sağlayabilirsiniz..

Deniz ulaşımı bilgileri için linki tıklayın akgunlerdenizcilik.com
Girne limanında indiğinizde limanda bulunan toplu taşıma araçları ile ekonomik olarak Mağusa'ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Kıbrısta TL ile rahat alışveriş yapılabiliyor. deniz yoluyla K.K.T.C. ye gelişte dönüş tarihiniz pek garanti değildir dönüşte yaprak kıpırdasa, hava muhalefetinden dolayı gemi seferi ertelenir.

Girneden aracınızla geldiğinizde Lefkoşa ya girmeden dağ yolundan kestirme olarak Lefkosa - Gazimağusa anayoluna çıkarsınız magosaya devam ettiğinizde sağınızda ercan havaalanı gelir devamında gazimağusaya yaklaşık 6-7 km kala önünüze bir kavşak çıkar sola DAÜ ve magosa gider,Yolu düz devam ettiğinizdede magosaya gider.DAÜ nün birkaçtane giriş kapısı var.Kavşaktan sola DAÜ yön Tabelasından girdiğinizde önünüze çıkan ilk yaya üst geçidinin sağ ve sol tarafı Eastern Mediterranean Universty dir. Üst geçitten 200 metre sonra solda giriş kapısı vardır.

Magosada şubesi olan bankalar: İş Bankası, Ziraat Bankası, HSBC, TEB, Garanti Bankası, ING, Halk Bank
ATM si olan bankalar: Yapı Kredi Bankası( Kooperatif Merkez Bankası Şubeleri) Akbank (Türk Bankası Şubeleri) Vakıfbank ( Vakıf Bank KKTC Limited Şubeleri)

Doğu Akdeniz Üniversitesi: www.emu.edu.tr/ yerleşkesinde, postahane, kitap satış merkezi, 13 uzman doktorun hizmet verdiği sağlık merkezi, öğrenci etkinlikleri merkezi, 45 kafeterya, bir yerel banka, ve ATM'ler (Şeker bank, Oyakbank, yapı kredi, iş bankası, hsbc, ziraat) gibi birçok tesis DAÜ öğrencilerinin kullanımına sunulmuş durumda.

Kuzey Kıbrıs'ın en büyük kapalı spor merkezi, DAÜ Stadyumu ve tenis, basketbol ve voleybol meraklıları için çok sayıda açık hava sahası da DAÜ için birer gurur kaynağı. Magosada Öğrenciler için özel yurtlar var. Fakat kiralar öğrenciye genelde aylık değil de genelde bir sömestrlik peşin alınıyor ve de eşyalı şekilde kiralanıyor. Bir öğrencinin KKTC'deki aylık harcaması öğrencinin yaşam tarzına göre farklılık göstermekte, barınma hariç aylık ortalama giderler 200-400 Amerikan doları arasında değişmektedir.

Gazimağusa Kent merkezi ile DAÜ yerleşkesi arasında ulaşım olanakları da bulunuyor. Fakat aksam 6 ye kadar 15dk'da bir onun haricinde gece 12' ye kadar saat başı otobüs bulunmakta. Hafta sonları ise 2-3 saatte bir otobüs geçiyor. Yani ulaşım burada çok problem. Ya taksiyle ulaşım sağlayacaksınız ki bu da öğrenciye pahalı geliyor ya da en mantıklısı eğer arabanız varsa arabanızı adaya getirin çünkü trafik çok problemli değil Türkiye'deki gibi hem de benzin ucuz. Fakat trafik Türkiye'ye göre ters alışmanız zaman alabilir.

Magosa DAÜ yoğun trafik; hava kirliliği ve gürültünün olmadığı çok özel bir konuma, sakin, huzurlu ve güvenli bir ortama sahiptir. DAÜ'de ders dışı öğrenci yaşamını zevkli, eğlenceli ve rahat kılan bir ortamın yaratılması için yoğun çalışmalar yapılmaktadır. DAÜ'de çeşitli alanlarda etkinliklerini sürdüren 50'yi aşkın öğrenci kulübü vardır. Üniversite'nin spor takımları ise gerek KKTC, gerekse Türkiye'deki üniversitelerarası yarışmalara katılmakta ve başarılı sonuçlar almaktadırlar. Bunların dışında çeşitli alanlarda bilim adamları, yazarlar ve tanınmış sanatçılar düzenlenen bilimsel toplantı, gösteri ve konserlere katılmaktadırlar.

Gazimağusada Yaşam : Magusa'nın çok güzel sahilleri vardır görülmesi gereken. Mimoza Beach, Palm Beach, Glapsides _ki kampüse en yakın plaj yürüyerek de gidilebiliyor, Silver Beach... Geceleri ise gerek Kent merkezinde gerek Salamis yolu üzerinde pop, progressive, rock, jazz, hip-hop gibi birçok tarzda müzik dinleyebileceğiniz mekanlar mevcut. Eğer parti gecelerine denk gelirseniz giriş ücreti alınıyor. Diğer gecelerde ücretsiz eğlenebiliyorsunuz.

Bu Yazı ilk 2006 yılında hazırlanmıştır. 12.05.2021 yılındada uzaktan güncellenmiştir.