Anasayfa

Gazimağusa Kız Erkek Öğrenci Yurtları

Bu sayfada kayıtlı öğrenci yurdu bulunmamaktadır.

Mağusa'da Nasıl Yaşanır ?

(DAÜ) Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean Universty Kazandınız artık hiç bilmediğiniz bir şehirde veya ücra bir ilçede evinizden çok uzakta yeni bir yaşama başlayacaksınız .
Korkmayın..!

Çünkü Buralardaki İnsanların Çocuklarıda başka şehirlere belkide sizin yaşadığınız şehire sizin gibi hiç bilmediği bir şehirde okumanın korkusu ile gidiyor . Oradaki insanlarda sizlerin ana babalarınızın yaşadığı kaygıyı sizinle aynı zamanda yaşıyor , bu yüzden veya öğrencilerin bölgelerindeki ekonomik hareketliliğe katkıda bulunduklarından dolayı sıcak davranıp sizlere yardımcı olacaklardır. Hem fenamı sizde gittiğiniz bölgenin kültürünü , doğasını , yaşamlarını gözlemleyerek yaşayarak vizyon sahibi olacaksınız . Yaşamınıza tecrübe katacak .. Birde sizden önce bu şehirde okumaya gelen ve eyvah ben burada naparım nasıl hayat geçer diyen ve okul bittikten sonra yaşamını burda sürdürmeye karar veren okadar çok öğrenci varki sayılarını bilseniz şaşarsınız.Kız öğrenci yurtları nı veya Erkek Öğrenci Yurtları nı - Öğrencievleri ni - pansiyonları nı seçtiğinizde, Sizinle ilgilenmek zorunda olan yurt yetkililerinin Yaşamınızı kolaylaştıracağına emin olun.

Kıbrıs Gazimağusa'daki Kız Erkek Öğrenci Yurtlarının 2018 - 2019 Bir eğitim dönemi Ortalama Ücretleri Fiyatları:

Özel Kız öğrenci yurtları akşam yemeği ve kahvaltı yok:: 0.tl ile 00 tl arasıdır.
Özel Erkek Öğrenci Yurtlarıakşam yemeği ve kahvaltı yok:: 00tl ile 00 tl arasıdır.
Apartların pansiyonların stüdyo dairelerin öğrenci evlerinin 2018 - 2019 eğitim dönemi Ücretleri akşam yemeği ve kahvaltı internet yok: 5500tl - 8000 TL arasıdır.

Ulaşım : Hava ve deniz yolu ile

Havayolundan geliyorsanız ki buraya gelmek için en uygun ve ekonomik olan yol uçaktır ama biletinizi ne kadar erken ayırırsanız okadar ekonomik gelirsiniz.Kuzey Kıbrıs'a Havaalanı Olan hemen her şehirden uçak kalkıyor.Biz sabiha gökçeni tarif edelim.Sabiha Gökçen Havaalanına İstanbulun çeşitli semtlerinden servis var . Anadolu Tarafından geliyorsanız Pendik köprüsünde inerek (indiğiniz otobüs durağından kurtköy tarafına doğru 50 mtr de devamlı taksi var En çok 25 tl tutar taksi Pendik köprüsünden sabiha gökçene iki yol var biri kısa 10 tl tutar diğeri biraz daha uzun en çok 25 tl tutar) Eğer sabiha gökçen havalimanına kendi aracınızla girerseniz özellikle pegasus otoparkında günlük fiyatı kesin sorun ve dış hatlar iç hatlar(Kıbrısı özellikle söyleyin) ayrımından dolayı beklediğinizin çok üstünde park ücreti ödersiniz Havaalanına Dış hatlar teminaline girerken bütün metal eşyalarınızı montunuzun cebine kemerinizde dahil koyarsanız 1. güvenlikte sepete montunuzu koyar valizinizide banta bırakır (laptopunuzu yanınıza alın valizi açmak zorunda kalmazsınız. Laptop,Fotoğraf makinesı kırılacak ve değerli eşyalarınızı uçağa yanınıza alın.) rahatça geçersiniz. Küçük boy Valiziniz varsa yanınıza alın hem valizinize zarar gelmez hemde indiğinizde dakikalarca valiz bekleme telaşına düşmeden dolayısıyla sırada beklemeden kıbrısa giriş yaparsınız. Alış veriş yapacaksanız kıbrıs gümrüklerindeki free shoplarda her şeyi çok daha ucuza alırsınız. Pegasus havayolların da ulaşım ucuz fakat yiyecek ve içecek servisi paralıdır atıştırmayı seviyorsanız dışarıdan alarak uçağa binin yoksa bir çubuk krakere 2 euro ödemek zorunda kalırsınız. Kıbrısta Trafik Türkiye gibi değil gidişler soldan gelişler sağdan benim tavsiyem kesinlikle arabanızla gelmeyin çünkü trafik ters olduğundan dolayı fazlasıyla ciddi kazalar meydana gelmektedir.
Ercan havaalanından Magusa'ya :Havaalanında HAVAŞ gibi toplu taşıma hizmeti veren KIBHAS otobüsleri ile magusaya gidersiniz.
Silifke Taşucundan Deniz otobüsüyle 2 saatte girne limanına gelirsiniz veya Aracınızla binebileceğiniz feribotla 5 saatte girneye gelebilirsiniz.
Mersinden büyük gemilerle Gazi Mağusaya 12 saati göze alıp gelebilirsiniz..

Deniz ulaşımı bilgileri için linki tıklayın www.fergun.net
Girne limanında indiğinizde limanda bulunan otobüslerle ekonomik olarak Gazimağusaya ulaşım sağlayabilirsiniz . deniz yoluyla K.K.T.C. ye gelişte dönüş tarihiniz pek garanti değildir dönüşte yaprak kıpırdasa eğer yeterince yolcu yoksa gemi seferi ertelenir.

Kıbrısta tl ile rahat alışveriş yapabilirsiniz.

Girneden aracınızla geldiğinizde Lefkoşa ya girmeden dağ yolundan kestirme olarak Lefkosa - Gazimağusa anayoluna çıkarsınız magosaya devam ettiğinizde sağınızda ercan havaalanı gelir devamında gazimağusaya yaklaşık 6-7 km kala önünüze bir kavşak çıkar sola DAÜ ve magosa gider,Yolu düz devam ettiğinizdede magosaya gider.DAÜ nün birkaçtane giriş kapısı var.Kavşaktan sola DAÜ yön Tabelasından girdiğinizde önünüze çıkan ilk yaya üst geçidinin sağ ve sol tarafı Eastern Mediterranean Universty dir. Üst geçitten 200 metre sonra solda giriş kapısı vardır.
Magosada şubesi olan bankalar: İş Bankası, Ziraat Bankası, HSBC, TEB, Garanti Bankası, ING, Halk Bank
ATM si olan bankalar: Yapı Kredi Bankası( Kooperatif Merkez Bankası Şubeleri) Akbank (Türk Bankası Şubeleri) Vakıfbank ( Vakıf Bank KKTC Limited Şubeleri)

Doğu Akdeniz Üniversitesi: www.emu.edu.tr/ yerleşkesinde, postahane, kitap satış merkezi, 13 uzman doktorun hizmet verdiği sağlık merkezi, öğrenci etkinlikleri merkezi, 45 kafeterya, bir yerel banka, ve ATM'ler (Şeker bank, Oyakbank, yapı kredi, iş bankası, hsbc, ziraat) gibi birçok tesis DAÜ öğrencilerinin kullanımına sunulmuş durumda.

Kuzey Kıbrıs'ın en büyük kapalı spor merkezi, DAÜ Stadyumu ve tenis, basketbol ve voleybol meraklıları için çok sayıda açık hava sahası da DAÜ için birer gurur kaynağı. Magosada Öğrenciler için özel yurtlar var. Fakat kiralar öğrenciye genelde aylık değil de genelde bir sömestrlik peşin alınıyor ve de eşyalı şekilde kiralanıyor. Bir öğrencinin KKTC'deki aylık harcaması öğrencinin yaşam tarzına göre farklılık göstermekte, barınma hariç aylık ortalama giderler 200-400 Amerikan doları arasında değişmektedir.

Gazimağusa Kent merkezi ile DAÜ yerleşkesi arasında ulaşım olanakları da bulunuyor. Fakat aksam 6 ye kadar 15dk'da bir onun haricinde gece 12' ye kadar saat başı otobüs bulunmakta. Hafta sonları ise 2-3 saatte bir otobüs geçiyor. Yani ulaşım burada çok problem. Ya taksiyle ulaşım sağlayacaksınız ki bu da öğrenciye pahalı geliyor ya da en mantıklısı eğer arabanız varsa arabanızı adaya getirin çünkü trafik çok problemli değil Türkiye'deki gibi hem de benzin ucuz. Fakat trafik Türkiye'ye göre ters alışmanız zaman alabilir.

Magosa DAÜ yoğun trafik; hava kirliliği ve gürültünün olmadığı çok özel bir konuma, sakin, huzurlu ve güvenli bir ortama sahiptir. DAÜ'de ders dışı öğrenci yaşamını zevkli, eğlenceli ve rahat kılan bir ortamın yaratılması için yoğun çalışmalar yapılmaktadır. DAÜ'de çeşitli alanlarda etkinliklerini sürdüren 50'yi aşkın öğrenci kulübü vardır. Üniversite'nin spor takımları ise gerek KKTC, gerekse Türkiye'deki üniversitelerarası yarışmalara katılmakta ve başarılı sonuçlar almaktadırlar. Bunların dışında çeşitli alanlarda bilim adamları, yazarlar ve tanınmış sanatçılar düzenlenen bilimsel toplantı, gösteri ve konserlere katılmaktadırlar.

Gazimağusada Yaşam : Magusa'nın çok güzel sahilleri vardır görülmesi gereken. Mimoza Beach, Palm Beach, Glapsides _ki kampüse en yakın plaj yürüyerek de gidilebiliyor, Silver Beach... Geceleri ise gerek Kent merkezinde gerek Salamis yolu üzerinde pop, progressive, rock, jazz, hip-hop gibi birçok tarzda müzik dinleyebileceğiniz mekanlar mevcut. Eğer parti gecelerine denk gelirseniz giriş ücreti alınıyor. Diğer gecelerde ücretsiz eğlenebiliyorsunuz.