Anasayfa

Girne Kız Erkek Öğrenci Yurtları

Bu sayfada kayıtlı öğrenci yurdu bulunmamaktadır.

Girne'de Nasıl Yaşanır ?

(GAU) Girne Amerikan Üniversitesi-THE AMERICAN UNIVERSITY - CSU Kıbrıs İlim Üniversitesi - Cyprus Science University - Uluslararası Final Üniversitesi -Final International University - Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi - Girne Üniversitesi kazandınız artık hiç bilmediğiniz bir ülkede evinizden çok uzakta yeni bir yaşama başlayacaksınız .

Korkmayın..!
Çünkü Girne'deki ailelerin çocuklarıda başka şehirlere ve ülkelere belkide Türkiye'ye sizin yaşadığınız şehire sizin gibi hiç bilmediği bir şehirde okumanın korkusu ile gidiyor. Girne'deki insanlarda sizlerin ana babalarınızın yaşadığı kaygıyı sizinle aynı zamanda yaşıyor, bu yüzden veya öğrencilerin bölgelerindeki ekonomik hareketliliğe katkıda bulunduklarından dolayı sıcak davranıp sizlere yardımcı olacaklardır. Girne'deki işiniz çok daha kolay insanları genelde sıcak kanlıdır. Hem kendinize hemde onlara biraz zaman verdiğinizde çok rahat bir öğrencilik hayatı geçirmiş olursunuz. Hem fenamı sizde Kıbrıs'ın kültürünü, doğasını, halkının yaşamlarını gözlemleyerek yaşayarak vizyon sahibi olabilirsiniz. Yaşamınıza tecrübe katılır.. Birde sizden önce K.K.T.C. ye okumaya gelen ve eyvah ben burada naparım nasıl hayat geçer diyen ve okul bittikten sonra güzel hatıralardan ayrılacağınızdan dolayı çookk üzüleceğinize emin olun. Eğitim sürenizce konaklamak için Özel Kız öğrenci yurtlarını veya Erkek Öğrenci Yurtlarını Öğrencievlerini - pansiyonlarını apartları seçerken mağduriyet yaşamamanız için kurumsal işletmeleri tercih etmenizi öneririz. Sizinle ilgilenmek zorunda olan özel yurt yetkililerinin yaşamınızı kolaylaştıracağına emin olun.

Kıbrıs Girne'deki Özel Kız ve Erkek Öğrenci Yurtlarının 2021 - 2022 Bir eğitim dönemi ortalama Ücretleri Fiyatları:

Özel Kız öğrenci yurtları sadece yatak: 0.tl ile 00 tl arasıdır.
Özel Erkek Öğrenci Yurtları sadece yatak: 00tl ile 00 tl arasıdır.
Apartların pansiyonların stüdyo dairelerin öğrenci evlerinin +Elektrik+Su+ İsterseniz İnternet ücreti ekstradır.

Ulaşım: K.K.T.C. ye gelmek için en uygun olan yol uçaktır ama biletinizi ne kadar erken alırsanız o kadar ekonomik gelirsiniz.Kuzey Kıbrıs'a Havaalanı olan hemen her şehirden uçak var.Biz Pegasus Hava Yollarından dolayı Sabiha Gökçen'i tarif edelim. İstanbul'un çeşitli semtlerinden servis var.
İstanbul dışı Anadolu tarafından geldiğinizde Pendik köprüsünde inerek (indiğiniz otobüs durağından Kurtköy tarafına doğru 50 mtr de devamlı taksi var Pendik köprüsünden havaalanına giden iki yol var biri kısa, diğeri biraz daha uzun. Ayrıca Bursa, Sakarya ve Kocaeli'den belediye veya Özel sektör ile çok rahat ulaşım imkanlarıda mevcut.
Havaalanına Dış hatlar teminaline girerken bütün metal eşyalarınızı montunuzun cebine kemerinizde dahil koyarsanız 1.Güvenlikte sepete montunuzu koyar valizinizide banta bırakır (Valizinizi açmak zorunda kalmamanız için Bilgisayarınızı yanınıza alın. Laptop, Fotoğraf makinesı kırılacak ve değerli eşyalarınızı uçağa yanınıza alın.) rahatça geçersiniz. Küçük boy Valiziniz varsa yanınıza alarak, hem valizinize zarar gelmesini önleyebilirsiniz, hemde indiğinizde dakikalarca valiz bekleme telaşına düşmeden dolayısıyla sırada beklemeden K.K.T.C. ye giriş yaparsınız. Alış veriş yapacaksanız, Eskiden Kıbrıs gümrüklerindeki freeshoplarda her şeyi çok daha ucuza alabiliyordunuz ama artık marketler çok daha uygun fiyatla satış yapıyor. Pegasus havayolların da ulaşım ucuz fakat yiyecek ve içecek servisi paralıdır atıştırmayı seviyorsanız, Yiyecek ve içeceğiniizi alarak uçağa binin yoksa bir çubuk krakere 2 euro ödemek zorunda kalırsınız.

Kıbrıs'ta Trafik İngiltere'deki gibi, gidişler soldan gelişler sağdan olması dolayısıyla Türkiye'de araç kullanmaya alışmış sürücülere oldukça ters gelmektedir. Benim tavsiyem kesinlikle arabanızla gelmeyin (Velilerin çocuklarına konfor için aldıkları arabalar inanın çook üzücü sonuçlara sebep oluyor) çünkü trafiğin ters olmasından dolayı fazlasıyla ciddi kazalar meydana gelmektedir.

Ercan Havaalanından toplu taşıma hizmeti veren KIPHAS otobüsleri ile Girne'ye gelirsiniz.
Silifke Taşucundan Deniz otobüsüyle 2 saatte Girne Limanına gelebilirsiniz veya aracınızla binebileceğiniz feribotla 5 saatte Girne'ye ulaşabilir.
Bir diğer alternatifte Mersin'den büyük gemilerle Gazi Mağusaya 12 saatlik bir yolculuğu göze alarak ulaşım sağlayabilirsiniz..

Deniz ulaşımı bilgileri için linki tıklayın akgunlerdenizcilik.com
Kıbrısta TL ile rahat alışveriş yapılabiliyor. deniz yoluyla K.K.T.C. ye gelişte dönüş tarihiniz pek garanti değildir dönüşte yaprak kıpırdasa, hava muhalefetinden dolayı gemi seferi ertelenir.

Üniversitelerin Servis araçları Şehrin hemen hemen her yerinde ücretsiz olarak Ring yapmaktadır.

Öğrenci Yurtları: Amerikan Üniversitesinin daha önce kendi bünyesinde yurtları yoktu ve Girne'de bulunan bazı otellerle anlaşarak öğrencilerini bu otellerde barındırıyorudu, internet üzerinden Girne'de yurt aradığınızda karşınıza bazı öğrenci yurt bilgileri gelebilir ama bu işletmelerin çoğu kapanmış Çünkü üniversite hem kız hemde erkek öğrenciler için 1500 kapasitelik yurtlar yapıldı öğrencilerde ilk yıllarında bu yurtlarda kalarak 2.yıllarında ev kiralamaktalar.

Girnede Yaşam : KKTC Kuzey Kıbrıs'ın sahilde yer alan yemyeşil şehri girne de yaşam diğer şehirlere göre çok daha hareketli özellikle kumarhanelerden uzak durmalısınız.
Girnede şubesi olan bankalar: İş Bankası, Ziraat Bankası, HSBC, TEB, Garanti Bankası, ING
ATM si olan bankalar: Yapı Kredi Bankası( Kooperatif Merkez Bankası Şubeleri) Akbank (Türk Bankası Şubeleri) Vakıfbank ( Vakıf Bank KKTC Limited Şubeleri)

(GAU) Girne Amerikan Üniversitesi-THE AMERICAN UNIVERSITY: http://www.gau.edu.tr/tr KKTC Kıbrıs Girne limanında indiğinizde sağa sahilden Lapta yönüne devam eder yaklaşık 5-6 km sonra kavşaktan sol yukarı dönerek okul kampüsüne ulaşırsınız.

Bu Yazı ilk 2006 yılında hazırlanmıştır. 14.05.2021 yılındada uzaktan güncellenmiştir.