Anasayfa

Muş Kız Erkek Öğrenci Yurtları

Alparslan Üniversitesi Öğrenci Rehberi!

Üniversiteyi kazandınız, hiç bilmediğiniz bir şehirde, belkide evinizden çok uzakta, artık yeni eviniz olacak Öğrenci Apartlarında veya Özel Yurtlarda konaklayarak, yeni bir yaşama başlayacağınız için korkmayın!

Alparslan Üniversitesinde eğitim gören kız ve erkek öğrencilere barınma hizmeti sağlayan Muş özel yurtlarını seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? öğrenmek, Muş Yurtları hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olmak için; ozelyurtpansiyon.com sitesinin Üniversite yaşamı ile ilgili hazırladığı tüm makalelere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ozelyurtpansiyon.com sitesi olarak sizlere, Muş Özel Yurt fiyatları, Merkez Kampüs, Fakülterlere ve şehir merkezinde ki ulaşım alternatifleri vb. konularda, Muş ile ilgili bir ön bilgi vermeye çalışacağız.

Öncelikle siz Üniversiteyi kazanarak başka şehre okumaya gideceğiniz gibi Muş’taki ailelerin çocuklarıda başka şehirlere belkide sizin yaşadığınız şehire sizin gibi hiç bilmediği bir şehirde okumanın heyecanı ile gidiyor. Muş’taki insanlarda sizlerin ana babalarınızın yaşadığı kaygıyı sizinle ailenizle aynı zamanda yaşıyor.

Muş Alparsalan Üniversitesinde okuyup, Muş Özel Yurtlarında konaklayarak, yeni keşfedeceğiniz bir şehirde yaşamanın zorluğu ve Özgürlüğün tadı veya kültürel zenginliği, toplu yaşama merhaba dediğiniz, öğrenci yurtlarında edineceğiniz oda arkadaşlıkları, genç yaşınızda kuracağınız çok sağlam dostluklar, vizyonunuza ve yaşamınıza önemli katkılar sağlayabilir.

Muş Üniversitesine yakın Özel Yurt alternatifleri bir hayli fazladır, hele birde öğrenci apart fiyatları uygun olursa, çok rahat ve keyifli bir üniversite yaşamı geçireceğinize emin olabilirsiniz.

Eğitim hayatınızda, başarının en önemli Kriterlerinden biri: sağlıklı, sorunsuz ve huzurlu bir ortamda barınmanızdır, doğal ihtiyaçlarınızın problemsiz karşılanabildiği, Muş özel yurt fiyatları uygun, yurtlarda konaklayan öğrencilerin yiyebileceği akşam yemekleri ve kahvaltılar, odalarda 24 saat Kaloriferi, sıcak suyu sıkıntılı olmayan banyoları, sağlıklı interneti olan, huzurlu bir yaşam süreceginiz, hijyene ve can güvenliğine önem veren,

GSB den ruhsatlandırılmış ve periyodik olarak Muş GSB İl Müdürlüğü Müfettişlerince denetlenen Özel kız ve erkek öğrenciler için ekonomik yurt fiyatları olan, Özel Yurtları Pansiyonları ve apartları tercih ettiğinizde, sizinle ilgilenmek zorunda olan özel yurt yetkilileri, Muş’taki Üniversite ve sosyal yaşamınızı kolaylaştıracak, şehirde yabancılık çekmemenize yardımcı olacaktır.

Muş Şehirlerarası Otobüs Terminali Nerede?
Muşti Otogar, Muş Şehir merkezine Bingöl tarafından girştedir.

Muş’ta Öğrenci Olmak!
Bitlis ve Van kavşağından Muş istikametine gelişte en az 30 metrelik genişliği olan çok güzel bir çevre yolundan, Muş’a 20 km kala, her iki tarafıda tretuarları yapılı bakımlı yem yeşil bir ovada dümdüz bir yoldan, Muş şehir merkezine gelinir. Bu yol Bingöl, Tatvan Bitlis çevre yoludur, İlk kavşağı geçtikten sonra 2. kavşaktan sağa Hürriyet Caddesinden şehir merkezine çıkarak, İktisat ve İlahiyet fakülteleri de dahil olmak üzere tüm fakülteler bu caddede sağ ve sol tarafınızda yer alır.

Kavşaktan Şehir Merkezine dönmeyerek sola aşağıya devam ederseniz, İstasyon caddesidir, Muş tren garının önüne çıkarsınız. Çevre yolunun devamında Diyarbakır- Kulp yoluna dönerek yaklaşık 7 km sonra Güzelyurt köyünde kurulmuş olan yeni merkez kampüse ulaşırsınız, kampüs yeni ama çok büyük arazi üzerine kurulmuş ve yeni binalar yapımı devam etmekte.

Çevre yolundan Bingöl, Elazığ yönüne devam ederek şehrin çıkışında sağda, Muş Meslek Yüksek Okulunun önünden geçersiniz. Bingöl’den Solha'nı geçerek Erzurum yönünden geliştede aynı şekilde duble yol ile rahat bir yolculuk yapılıyor.

Muş şehir merkezine geldiğinizi anlamak çok zor çünkü yaklaşık 20 km boyunca sürekli çevre yerleşim yeri, yön tabelalarından şehir merkezini gördüğünüz anda sol taraf tren garına gider sağ tarafta Atatürk bulvarına fakülte ve Meslek yüksek okullarına gider.

Muş Özel Kız Öğrenci Yurtları Fiyatları!
Muş’ta da diğer şehirlerde olduğu gibi, Erkek yurtlarına nazaran "Muş’taki Kız Öğrenci Yurdu Fiyatları" daha yüksek oluyor, bunun sebepleri arasında ailelerin tercihine bağlı olarak, erkek öğrencinin, kız öğrenciye nazaran (en azından ilk yıl için) kampüse yakın daha çok konaklama alternatifinin olması, yani erkek öğrenci geçici olarakta olsa normal bir otelde, pansiyonda veya karma apartta konaklayabilir hatta ev de kiralayabilir.


Muş’ta Hangi Üniversiteler Var?
Muş Alparslan Üniversitesi
Muş’ta Aktif olan 1 Devlet Üniversite var.

Muş’ta Öğrenci yurtları pansiyonlar ve apartların Öğrenci Barındırabilmeleri için Genclik Spor Bakanlığından RUHSAT alması gerekir. Bakanlıktan Öğrenci barındırma Ruhsatı almamış olan binalarda yasal barınma hizmeti verilmediğinden dolayı, Vadedilen hizmet, Can ve Mal güvenliğiniz ile ilgili yaşanabilecek olumsuz durumlarda, öğrenci yasal haklarını koruyamayarak mağdur kalabilir. GSB den Ruhsatı olmayan binalar, tespit edildiklerinde, Maddi olarak cezalandırılarak, Muş Valiliğince mühürlenir, sokakta kalırsınız. Ruhsatlı Erkek ve kız yurtlarında haklarınız GSB tarafından korunur.

Sadece Yerel yönetimden yani belediye veya turizm bakanlığından alınan ruhsatlarla, öğrenci yurdu açmak ve işletmek yasalara aykırıdır.

Siz senet imzalarsınız ama işletme kapatıldığında senetlerinizi tahsil edip etmemek apart işletmecisinin insafına kalır veya çok zorlu ve uzun süreli, bir hukuki mücadeleye hazır olmalısınız.

Muş Tren Garı Nerede?
Muş Tren İstasyonu, Muş şehir merkezinde sayılır. Bitlis, Tatvan Üzerinden gelişte 2. Kavşaktan sola girdiğinizde yolun sonunda Gara gelmiş olursunuz.

Muş Özel Erkek Öğrenci Yurtları Fiyatları Ne Kadar?
İster Kız Yurdu fiyatları olsun İsterse "Muş’taki Özel Erkek Öğrenci Yurdu Fiyatları" olsun hatta Öğrenci apartlarında dahi fiyatlara etki eden faktörler birbirine tıpa tıp aynıdır. Üniversiteye ve Kampüse yakın, Muş 'Erkek Yurdu Fiyatları 15.000TL den başlayarak, Odada barınacak kişi sayısı, Yurt idari personelinin Öğrenciye yurtta sağlıyacağı huzur veya huzursuzluk, Final ve Vizelerde Özel yurtta öğrenciye ücretsiz verilen gece çorbası, Ramazan ayında sahur yemeği, Tek kişilik veya 3 kişilik oda fiyatları, Katlara konan sebillerde ücretsiz sıcak ve soğuk su, kahve otomatı, bilardo vb. oyun araçları, spor salonları, sözünün arkasında olan, öğrenci memnuniyeti odaklı işletmeci, kahvaltı ve Akşam yemeği alternatifi, verilecek yemeğin cinsi, kalitesi tüm bu imkanlar özel yurtların fiyatlarını 35.000 TL ye çıkmasına, etki eden faktörler arasındadır.'

Deprem yönetmeliğine uygun sağlam bina ve yangın yönetmeliğine hazırlığını tamamlamış özel yurtlardan bahsetmiyorum bile Çünkü Gençlik ve Spor Bakanlığı bu şartları yerine getirmemiş olan Kız ve Erkek Öğrenci yurduna veya Öğrenci apartlarına ruhsat vermiyor.

Muş Havalimanı Nerede?
Muş Sultan Alparslan Havaalanı, Tatvan, Hasköy. Güroymak Üzerinden gelişte, Şehir merkezine yaklaşık 16 km mesafede Çukurbağ’dadır.

Muş Öğrenci Apartları!
Ev Kiralamadığınız veya GSB den ruhsatı olmayan öğrenciye illegal barınma hizmeti veren binaların dışında, Öğrenci Yurdu veya Öğrenci pansiyonu olması "Muş Kız Öğrenci Apartı" veya "Muş’taki Erkek Öğrenci Apartı" tercih etmeniz, tümününde Gençlik ve Spor Bakanlığı Özel Yurtlar Yönetmeliğine tabi olması sebebiyle pek bir şey farketmez.

Muş Öğrenci apartı adı altında illegal kiralama yapan binanın apart ücretleri ile Muş öğrenci yurtları arasında bir miktar ücret avantajınız var gibi görünsede, yaşayabileceğiniz olası mağduriyetler size cok daha fazla maddi ve manevi maliyetlere yol açacaktır.

Bu tür yerler bir kaç farklı amaçlada hizmet verebiliyor,
1 - Günlük hatta saatlik apart kiralama.
2 - Gençlik ve Spor Bakanlığından Ruhsat alınabilmesi için sadece Kız öğrenci veya sadece erkek öğrenci apartı olarak, ama sadece öğrenciye hizmet verme zorunluluğu istenirken, bu tür binalarda parayı bastıran apartı kiralayabilir.
3 - GSB Ruhsat vereceği Özel Yurt İdari personeli olan yurt Müdüründen Lisans mezunu, Yönetim memurundan ön lisans mezunu şartı dahi ararken bu tip yerlerde sadece işi bilen personel şartı aranır.

2020 - 2021 yıllarında yaşadığımız Covit -19 salgınından dolayı Üniversiteler kapandığında, GSB den ruhsatlı özel öğrenci yurtlarında konaklayan öğrenciler Özel Yurtlar Yönetmeliğinde belirtilen maddelere göre kaldıkları ayların ve kalan miktarın % de 30 unu ödedi, her hangi bir denetime tabi olmayan, öğrenci barındırması yasal olmayan; Fiyatları cazip gelen Öğrenci apartı, Öğrenci evi vb. isimlerle faaliyet gösteren binalarla sözleşme ve senet imzalamış olan öğrenciler, sanki okullar açıkmış gibi hiç kalmadıkları tüm yılın öğrenci evi veya apart ücretini ödemek zorunda, veya işletmecinin insafına kaldılar.

Muş’ta Öğrenciye Kiralık Eşyalı Daire Fiyatları!
Üniversite Yakınında Özel Kız veya Erkek Öğrenci Yurtları bulamadığınızda dahi, Öğrenci Evi kiralamanızı şu sebeplerle önermeyiz, en önemlisi konuya maddi açıdan baktığınızda, Özel Yurtlarda 8 - 9 ay yurt ücreti ödenir, ev kiraladığınızda ise, kira kontratını bir yıllık yapmanız gerektiğinden dolayı, eve 12 ay kira ödersiniz. Emlakçı komisyonu ve paradan ziyade evde misafiriniz hiç eksik olmaz okul başarı grafiğiniz olumsuz etkilenir.

Bu yüzden kız veya erkek öğrenci Apartlarını tercih etmenizi öneririz. Muş merkezde veya ilçelerınde, konuma göre kira farklılıkları olacaktır, 1+1 - 2+1 ev kiraları merkeze uzak semtlerde 1000 TL den başlar ama bu seferde toplu taşıma araçlarında çok zaman ve para kaybedersiniz. Eşyasız Ev kiralamak istediğinizde şöyle bir alternatifte olabiliyor, mezun olan öğrenci evini eşyalarını satarak devren kiraya verdiğinde yaklaşık en az 1700 TL de eşya parası talep edebiliyor.

2023 - 2024 Muş’taki Özel Yurt Fiyatları Ne Kadar?
Muş’ta Öğrenci yurdu fiyatların belirlenmesine etki eden, öncelikli faktörleri incelemek gerekirse, Kız ve Erkek Öğrenci yurtlarının ve Öğrenci Apartlarının fiyatlarına etki eden faktörler, sadece yatak, yemek ve bina değildir, Öncelikle binanın işletmecisi, yönetimi ve hizmetli kadrosu, sözleşmeler imzalandıktan sonra taahhüt edilen hizmetlerin yerine getirilmesidir.

Öğrenci Yurtları Otel değildir; sizin en değerli varlığınızı emanet edeceğiniz ve sorunsuzca eğitim ve özel yaşamını sürdürebileceği işletmeyi çok iyi seçmeniz gerekir.

Tek Kişilik oda, İki kişilik oda, üç kişilk oda, kahvaltı ve yemek kalitesi, personel sayısı ve okul ile yurt arasında ücretsiz servisinin olması, Üniversiteye yakınlığı vb. etkenlerin varlığı veya yokluğuna göre fiyatlandırılmaktadır. Muş "özel yurt fiyatları odada barınacak kişi sayısına göre Kampüse yakın yemekli - yemeksiz olarak; Kız Yurtları bir eğitim yılı olarak 15.500 TL ile 38.500 TL arasında değişmektedir. “ İmkanları sınırlı olan yurtlarda ortak banyo wc li 3 Kişilik ya da 4 veya 6 Kişilik odaların fiyatları daha ekonomik olurken, içerisinde banyo ve wc olan tek kişilik odaların fiyatlarıdaha yüksek fiyatlandırılmaktadır

Öğrenim ve sosyal yaşamınıza direk etkisi olacak Özel Yurt seçiminde acele etmeden, Yurdun Sadece fiyatını değil, verilecek hizmetleri kapsayan sözleşmeyi dikkatlice okuyarak senetlerinizi imzalamanızı önemle hatırlatırız.

Devamını Göster

Diğer Muş Yurtları